ادامه خرید نفت روسیه توسط کشورهای اروپایی با واسطه‌گری هند

هند بزرگترین وارد کننده نفت خام روسیه در سال گذشته میلادی بوده و نفت این کشور را پس از پالایش با قیمت بالاتر به اروپا که نیاز شدیدی به جایگزینی نفت روسیه داشته صادر کرده است.

 به گزارش رصد انرژی ، علی‌رغم ادامه تحریم‌های اروپا علیه واردات انرژی از روسیه، سایر کشورها در حال خرید نفت ارزان قیمت این کشور هستند و محصولات پالایش شده را به بازارهای اروپا می‌فروشند.

اطلاعات موسسه کپلر نشان می‌دهد هند بزرگترین وارد کننده نفت خام روسیه در سال گذشته میلادی بوده و به طور متوسط ۱٫۷۵ میلیون بشکه در روز نفت از این کشور وارد کرده است، یعنی ۱۴۰ درصد نسبت به ۲۰۲۲ افزایش داشته است.

در این بین، واردات نفت پالایش شده هند توسط اتحادیه اروپا هم ۱۱۵ درصد در ۲۰۲۳ افزایش یافته و به ۲۳۱۸۰۰ بشکه در روز رسیده است. این رقم در ۲۰۲۲ برابر با ۱۱۱ هزار بشکه در روز بود.

طبق گفته مت اسمیت، تحلیلگر ارشد موسسه کپلر «هند توانسته نفت ارزان قیمت روسیه را برای پالایشگاه‌هایش خریداری کند. بعد نفت پالایش شده را با قیمت بالاتر به بازار اروپا که نیاز شدیدی به جایگزینی نفت روسیه داشته فروخته است».

اتحادیه اروپا قبل از آغاز جنگ اوکراین بزرگترین خریدار نفت خام و محصولات نفتی روسیه بود که نیمی از صادرات نفتی این کشور را تشکیل می‌داد.

اما چندین کشور مانند آمریکا، کانادا و همچنین اتحادیه اروپا از ۲۰۲۲ تجارت با روسیه را به خاطر جنگ با اوکراین تحریم کردند.

الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه در ماه دسامبر اعلام کرد سهم اروپا از صادرات نفت و محصولات نفتی این کشور تنها ۴ تا ۵ درصد از کل عرضه نفت در ۲۰۲۳ بوده است.

وی اضافه کرد چین و هند حالا بزرگترین شرکای تجاری روسیه هستند. قبلاً هیچ صادراتی به هند صورت نمی‌گرفت، اما طی دو سال گذشته کل سهم صادرات روسیه به هند تا حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است.

در این بین، سهم واردات نفت اوپک توسط هند تا ۴۹٫۶ درصد در ۹ ماه ابتدایی سال مالی جاری که از آوریل شروع شده کاهش یافته است.

این رقم در سال مالی قبل برابر با ۶۴٫۵ درصد بود.

انتهای پیام/ یاهو فاینانس