امکان پوشش ۱۱ میلیون لیتر از ناترازی بنزین با توسعه CNG

معاون وزیر نفت گفت: امروز 2515 جایگاه عرضه CNG در کشور فعال است که 60 درصد این ظرفیت، معادل مصرف 23 میلیون لیتر بنزین در روز استفاده می‌شود که با توسعه این صنعت، امکان افزایش آن تا معادل 34 میلیون لیتر بنزین وجود دارد.

به گزارش رصد انرژی ، جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در آیین امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه تجهیز ۴۰۰ باب جایگاه CNG اظهار داشت: با راه‌اندازی ۴۰۰ جایگاه جدید در قالب این تفاهم‌نامه و با همکاری وزارت نفت و وزارت دفاع، تعداد جایگاه‌های سی‌ان‌جی کشور به ۳ هزار باب افزایش خواهد یافت.

وی با تأکید بر این که با ساخت ۴۰۰ جایگاه جدید سی‌ان‌جی با همکاری وزارت دفاع در مصرف روزانه ۵ تا ۶ میلیون لیتر بنزین در کشور صرفه‌جویی خواهد شد، گفت: امیدواریم با توسعه این صنعت گام مهمی در جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی و جایگزینی سوخت پاک CNG با بنزین در سبد سوخت برداریم.

معاون وزیر نفت با اشاره به توسعه شبکه سراسری گاز در شرق کشور افزود: با توسعه شبکه گازرسانی، ظرفیت‌هایی برای توسعه صنعت سی‌ان‌جی در شرق کشور ایجاد شده و مکان‌یابی احداث جایگاه‌های جدید نیز انجام شده است.

سالاری با اشاره به همکاری مجموعه وزارت نفت با مجموعه شرکت هسا و خاتم‌الاوصیا از گذشته دور بیان کرد: خوشبختانه این دو مجموعه توانستند ظرفیت بومی‌سازی در کشور را با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان عملی سازند و امروز با محوریت این دو مجموعه و شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه CNG، استانداردهای کیفی تجهیزات تولیدی این دو مجموعه ارتقا یافته و استانداردهای وزارت نفت را زیرپوشش قرار داده است.

وی با تأکید بر لزوم پیگیری تبدیل کارگاهی و تولید کارخانه‌ای خودروهای گازسوز گفت: توافق‌هایی با مجموعه‌های خودروساز انجام شده است که این جایگزینی انجام شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: امروز ۲۵۱۵ جایگاه عرضه CNG در کشور فعال است که ۶۰ درصد این ظرفیت، معادل مصرف ۲۳ میلیون لیتر بنزین در روز استفاده می‌شود که با توسعه این صنعت، امکان افزایش آن تا معادل ۳۴ میلیون لیتر بنزین وجود دارد.

سالاری با ابراز امیدواری به استفاده از ظرفیت‌های وزارت دفاع در بخش‌های پایین‌دستی صنعت نفت به‌منظور تأمین امنیت انرژی کشور تأکید کرد: امیدواریم بتوانیم با توجه به مذاکرات بخش دیپلماسی انرژی بتوانیم از ظرفیت ایجادشده در داخل کشور، برای صدور خدمات فنی – مهندسی به دیگر کشورها استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: امیدواریم با اخذ مجوز شورای اقتصاد به‌زودی این تفاهم‌نامه اجرایی شود و بتوانیم در برخی نقاط با ارائه تجهیز بلاعوض مانند سنوات گذشته، این صنعت را توسعه دهیم و ظرفیت جدیدی در سبد سوخت کشور و صرفه‌جویی در مصرف بنزین را تحقق ببخشیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: هم‌اکنون ۲ هزار و ۵۱۵ جایگاه‌ CNG در کشور وجود دارد که با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه گام مهمی در جهت توسعه زیرساخت‌های صنعت CNG و افزایش سهم CNG در سبد سوخت‌ خودروها در کشور برداشته خواهد شد.

سالاری افزود امیدواریم با استفاده از توانایی هسا و شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه سوخت سی‌ان‌جی، سطح کیفی این حوزه را افزایش دهیم.

انتهای پیام/