انفجار جایگاه CNG در یاسوج / هشدار در زمینه امنیت خودروهای گازسوز

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی CNG‌ کشور گفت: دلیل وقوع حادثه صبح امروز و انفجار جایگاه CNG در یاسوج، بروز اشکال فنی در درایر جایگاه بود.

به گزارش رصد انرژی ، صبح امروز یکی از جایگاه‌های ‌عرضه CNG در شهر یاسوج دچار حریق و انفجار شد.

محسن جوهری، رئیس انجمن صنفی CNG کشور در این خصوص، گفت: متأسفانه صبح امروز در یکی از جایگاه‌های عرضه سوخت CNG در شهر یاسوج، شاهد بروز حادثه آتش سوزی و انفجار بودیم.

وی افزود: دلیل بروز حادثه صبح امروز و انفجار جایگاه CNG در یاسوج، بروز اشکال فنی در درایر جایگاه بود که درایر آتش گرفته و آتش درایر به مخازن سرایت کرده و موجب انفجار در جایگاه شده است.

جوهری خاطرنشان کرد: این حادثه خوشبختانه تلفات جانی نداشت اما هشداری بود برای اینکه عقب‌ماندگی توجه به ایمنی جایگاه‌های CNG و خودروهای CNG سوز که در دولت‌های مختلف موجب بی‌مهری واقع شده، جبران شود و مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی ادامه داد: در بخش عرضه، حق العمل پرداختی به جایگاه‌ها طی سال جاری و سالهای اخیر از ارقام کارشناسی بسیار پایین تر بوده و این موضوع با توجه به ایجاد مشکلات اقتصادی برای جایگاه داران در کاهش ضریب ایمنی جایگاه‌ها تاثیرگذار بوده است.

رئیس انجمن صنفی CNG کشور تصریح کرد: حدود ۵ میلیون خودروهای دوگانه سوز CNG‌در کشور داریم که مخازن حدود یک میلیون از این خودروها منقضی شده و نیاز به تعویض و جایگزینی مخزن نو در این خودروها وجود دارد، همچنین به دلیل نبود ساز و کار مناسب برای آزمون های دوره‌ای مخازن خودروها یکی از معضلات در حوزه سوختCNG فرسودگی مخازن خودروها بوده که انتظار می‌رفت در دولت سیزدهم برای حل این معضل راهکارهای بخش خصوصی  مورد توجه قرار میگرفت.

وی ادامه داد: ایجاد سازوکار مناسب برای نوسازی جایگاه‌ها  ومخازن فرسوده خودروها، یک الزام در راستای افزایش ایمنی توزیع و استفاده از سوخت CNG در سبد سوخت حمل و نقل کشور است.

جوهری با اشاره به نقش مهم سوخت CNG در سبد سوخت حمل و نقل سبک کشور گفت: درحال حاضر روزانه ۲۰ تا ۲۵ میلیون مترمکعب سوخت CNG در کشور توزیع و مصرف می‌شود که این مقدار مصرف CNG، نشان‌دهنده جایگزینی با ۲۰ تا ۲۵ میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین است.

انتهای پیام/ تسنیم