ایجاد محیط امن در صنعت لازمه تولید پایدار/ “تکمیل زنجیره ارزش” راهبرد اصلی صنعت پتروشیمی است

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید بر اینکه ایجاد محیط امن در صنعت پتروشیمی لازمه تولید پایدار است، گفت: اصول ایمنی نباید فدای موضوعات اقتصادی در این صنعت شود.

به گزارش رصد انرژی ، مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نخستین همایش ایمنی فرآیند در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به اینکه با تولید پایدار صنعت پتروشیمی، خوراک هزاران صنایع کوچک و بزرگ در کشور تأمین می‌شود، اظهار کرد: با تلاش واحدهای اچ‌اس‌ائی با ایجاد محیط امن، چرخ تولید، صنعت و اقتصاد کشور در همه حوزه‌ها به طور پایدار در حرکت خواهد بود.

وی افزود: صنعت نفت از دیرباز مهد پرورش دانش حوزه ایمنی، محیط زیست و سلامت بوده است.
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید بر رعایت اصول ایمنی در حد استانداردها و استفاده از تجهیزات پیشرفته استاندارد در صنعت گفت: بیشتر حوادث صنعت نفت به دلیل عدم رعایت ایمنی فرآیندی در تعمیرات، ساخت، اجرا و بهره‌برداری رخ داده است.

شاهمیرزایی عدم رعایت برنامه‌ریزی تعمیرات دوره‌ای واحدها، عدم رعایت عملکرد شیرهای ورودی و خروجی پمپ‌ها، جابه‌جایی گیربکس پمپ تجمیع تعداد زیاد مخزن ذخیره در فضای محدود و سهل‌انگاری نیروی انسانی شاغل در واحدها را از جمله عوامل رخداد حوادث در صنعت دانست.

وی با اشاره به اینکه سرعت انجام تعمیرات اساسی در واحدها مهم است اما از آن مهم‌تر رعایت اصول فنی و ایمنی و بکارگیری تجهیزات استاندارد است، تصریح کرد: همچنین اصول ایمنی نباید فدای موضوعات اقتصادی در صنعت شود.

معاون وزیر نفت تأکید کرد: چنین همایش‌هایی با توجه به اهمیت ایمنی فرآیند باید هرساله برگزار و کمیته‌های کاری نیز به این منظور باید فعال شود.

شاهمیرزایی با بیان اینکه ۹۹ کاتالیست، جاذب و آغازگر و بیش از ۲۵۰ لایسنس در صنعت پتروشیمی به کار می‌رود، گفت: در ارزش‌‌گذاری‌های شرکت‌ها در رویدادهای مختلف مانند جایزه تعالی صنعت پتروشیمی باید به عملکرد واحدها در حوزه ایمنی فرآیند توجه ویژه شود.

وی تکمیل زنجیره ارزش را تکلیف و راهبرد اصلی صنعت پتروشیمی عنوان و اظهار کرد: در این مسیر، بومی‌سازی همه کالا و تجهیزات، مواد شیمیایی و کاتالیست‌ها و دانش‌های فنی هدف‌گذاری شده است که تمام کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت تا پایان دولت سیزدهم داخلی‌سازی می‌شوند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پایان تأکید کرد: لازمه تولید پایدار در صنعت نفت این است که واحدهای اچ‌اس‌ائی در صف مقدم، محیطی امن را برای طرح‌ها و مجتمع‌ها ایجاد کنند.

انتهای پیام/