ایران به محصولی راهبردی در صنعت پتروشیمی دست یافت

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت از آغاز تولید محصول راهبُردی پنتااریتریتول در پتروشیمی نخل آسماری پس از ۲۰ سال بلاتکلیفی خبر داد.

به گزارش رصد انرژی ، عبدالحسین بیات در حاشیه برگزاری برنامه فرهنگی و گردشگری جمعی از بازنشستگان ایثارگر در مشهد مقدس، با بیان اینکه همزمان با اعیاد شعبانیه، برای اولین بار محصول راهبُردی پنتااریتریتول ایرانی در پتروشیمی نخل آسماری تولید شد، گفت: این پتروشیمی پس از ۲۰ سال از زمان شروع و حدود ۱۴ سال رکود و توقف، همزمان با روز ۲۲ بهمن‌ماه سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی خوراک دریافت کرد و روز چهارشنبه (۲۵ بهمن‌ماه) مقارن با اعیاد گران‌قدر شعبان، برای نخستین مرتبه در کشور موفق به تولید محصول راهبردی پنتااریتریتول شد.

وی با یادآوری «برنامه خلق منابع پایدار برای صندوق‌ها» ادامه داد: تولد دوباره پتروشیمی نخل آسماری طی دو سال و نیم گذشته، مرهون سیاست‌های راهبردی و اصولی وزیر محترم نفت مبنی بر در اولویت قرار گرفتن اتمام و راه‌اندازی طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام، و زحمات شبانه‌روزی مدیران عامل شرکت اهداف و شرکت‌های تابعه، معاونت‌های پروژه‌ها، مالی، و برنامه‌ریزی در قالب شورای عالی پروژه‌هاست؛ و از سوی دیگر حضور فعال و موثر مدیرعامل جوان و متخصص شرکت پتروشیمی نخل آسماری، هیئت‌مدیره، مهندسان و تکنسین‌های این شرکت باعث شد که در ۲۹ ماه کار شبانه‌روزی، این محصول مهم را برای کشور و صنعت پتروشیمی تولید کنند؛ محصولی مهم که عواید جدیدی را به ورودی‌های صندوق‌ها اضافه خواهد کرد.

بیات اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های مدیرعامل شرکت پتروشیمی نخل آسماری در نشست شورای عالی پروژه‌ها، تولید محصول استالدئید در پتروشیمی نخل آسماری از ابتدای دهه مبارک فجر شروع و مطابق برنامه زمان‌بندی مصوب و اعلامی، مواد اولیه شامل فرمالین و استالدئید و سود کاستیک در ۲۲ بهمن، روز پیروزی باشکوه انقلاب، به واحد پنتااریتریتول تزریق شد.

بر اساس این گزارش، پروژه تولید پنتااریتریتول نخل آسماری که از سال ۱۳۸۲ آغاز شده بود، در سال ۱۳۸۷ متوقف شد و میلیون‌ها دلار سرمایه شاغلان و بازنشستگان، معطل و راکد ماند؛ سرانجام با پیگیری و اقدام‌های گروه اقتصادی صندوق‌ها ادامه کار آغاز گردید و طی ۲۹ ماه، از پیشرفت ده درصدی به پیشرفت صد درصدی رسید و آماده بهره‌برداری رسمی شد.

پیش‌بینی می‌شود این پروژه که محصولش برای نخستین بار در کشور تولید می‌شود، سالانه حدود بیست میلیون یورو ارزآوری برای گروه اقتصادی صندوق‌ها، محقق کند.

پیشرفت پروژه پتروشیمی نخل آسماری در ۲۹ ماه گذشته سبب شده است این پروژه به نماد مولدسازی و فعال‌سازی طرح‌های راکد در حوزه پتروشیمی تبدیل شود.

انتهای پیام/