بی‌کیفیتی آب همدان تکذیب شد/تعریف طرح‌های آبرسانی اضطراری برای ۱۳۲ شهر

سخنگوی صنعت آب گفت: هیچ شهری در حال حاضر در وضعیت تنش آبی نیست؛ اما برای ۱۳۲ شهر، طرح‌های آبرسانی اضطراری مدیریت ریسک تعریف کرده‌ایم تا در صورتی که این شهرها در شرایط تنش آبی قرار گرفتند، اجرای این طرح‌ها، راهگشا باشد.

به گزارش رصد انرژی ، فیروز قاسم‌زاده، سخنگوی صنعت آب در نشستی خبری اظهار داشت: امسال وارد یک پاییز خشک شدیم و این سویمن سال خشک متوالی است.

وی افزود: در مهرماه، عمدتا بارش‌ها در نواحی شمالی بوده و بارش‌های قابل توجهی در کشور نداشتیم؛ میزان بارش‌های مهرماه حدود ۳ میلیمتر بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل کاهشی ۴ درصدی و نسبت به متوسط بلندمدت در زمان مشابه، کاهشی ۵۹ درصدی داشته است.

 قاسم‌زاده با بیان اینکه “در چنین شرایطی ورودی به مخازن آب‌های سطحی و زیرزمینی کاهش می‌یابد”، گفت: ورودی به مخازن سدها در سال آبی جدید تا امروز ۸۸۰ میلیون مترمکعب و خروجی از مخازن سدها یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون مترمکعب بوده که به‌ترتیب نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد و ۱۱ درصد کاهش داشته‌اند؛ همچنین میزان ورودی آب به سدها در مقایسه با متوسط ۵ سال اخیر، کاهشی ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: درحال حاضر ۳۷ درصد مخازن سدهای کشور پر است؛ البته به طور معمول در انتهای شهریور و شروع پاییز، در حداقل تراز مخازن هستیم و این رقم در متوسط ۵ سال اخیر ۴۳ درصد بوده که مقایسه با آمار امسال نشان می‌دهد در حال حاضر حدودا ۶ درصد نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در شروع پاییز، کاهش حجم مخازن را تجربه می‌کنیم.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه “پیش‌بینی کرده‌ایم حدود ۴۰ درصد از تأمین آب شرب تهران از منابع سطحی صورت بگیرد”، گفت: درحال حاضر سدهای تهران ۱۹ درصد پرشدگی دارند، اما به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که تا سه‌ماه آتی، به‌صورت ایمن آب شرب تهران تأمین شود.

وی افزود: در هفته‌های آینده بارش‌های خوبی پیش‌بینی شده و همچنین پیش‌بینی ها نشان می‌دهد که زمستان نرمالی از نظر میزان بارش خواهیم داشت.

قاسم‌زاده در خصوص اعمال مدیریت مصرف در پاییز امسال گفت: در شهرها احتمال دارد که مدیریت فشار در دستور کار قرار گیرد اما قطعی آب نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: سیاست های تنبیهی برای مشترکین آب در پاییز اعمال می‌شود به صورتی که مشترکینی که بیش از الگو مصرف کنند، در قبوض آنها جرایمی درنظر گرفته خواهد شد.

سخنگوی صنعت آب تصریح کرد: سیاست های تشویقی برای مشترکین آب در نظر گرفته شده به طوری که اگر مشترکین در تقسیم بندی مشترکین خوش مصرف قرار بگیرند، و نسبت به روال عمومی مصرف خود، کاهش مصرف داشته باشند، به ازای هرمترمکعب کاهش مصرف، ۳۰۰۰ تومان تشویق برای این دسته از مشترکین درنظر گرفته می‌شود.

وی افزود: حدود ۲۸۰۰ مشترک بدمصرف در تهران داریم که طی یک هفته اخیر، بعد از دریافت اخطارها، یک نوبت قطع آب برای این مشترکین اعمال شد و قطع آب برای مشترکین بدمصرف در صورت عدم توجه به اخطارهای پیامکی و بعد از درج اخطار در قبوض، اعمال خواهد شد.

قاسم‌زاده در پاسخ به‌سوالی در خصوص وضعیت تأمین آب همدان گفت: یکی از ایستگاه‌های پمپاژ آب دچار اشکال فنی شد که این اشکال برطرف شده و درحال حاضر هیچ‌گونه قطعی آب در همدان نداریم.

 وی ادامه داد: دریافت آب بی‌کیفیت و لجنی در همدان را تکذیب می‌کنم و به‌هیچ وجه آب آلوده وارد شبکه آب همدان نشده و کیفیت آب در این شهر، استاندارد و مطلوب است؛ همچنین در روزهای اخیر دانشگاه ابن سینا، بررسی‌هایی روی کیفیت آب همدان داشته و نتایج این بررسی‌ها بر تأیید کیفیت آب، صحه گذاشته است.

سخنگوی صنعت آب در خصوص باروری ابرها در سال جاری گفت: سازمان باروری ابرها تشکیل شده و مطالعاتی در این زمینه آغاز شده اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

قاسم‌زاده با بیان اینکه “برنامه‌ریزی‌ها بر این اساس است که هیچ‌گونه قطعی آبی در بخش خانگی در پاییز نداشته باشیم”، گفت: هیچ شهری در حال حاضر در وضعیت تنش آبی نیست اما برای ۱۳۲ شهر، طرح‌های آبرسانی اضطراری مدیریت ریسک تعریف کرده‌ایم تا در صورتی که این شهرها در شرایط تنش آبی قرار گرفتند، اجرای این طرح‌ها، راهگشا باشد.

وی افزود: از هفته آینده بارندگی‌های مناسبی در کشور آغاز می‌شود که امیدواریم بخشی از کاهش بارش‌ها را جبران کند.

انتهای پیام/