وزیر نفت در پاسخ به رصد انرژی خبر داد:

تأمین ۲۰ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی و منابع داخلی نفت

وزیر نفت گفت: تأمین مالی طرح ۲۰ میلیارد دلاری فشارافزایی پارس جنوبی از صندوق توسعه ملی و سهم ۱۴.۵درصدی نفت از صادرات نفت و گاز است.

به گزارش رصد انرژی ، جواد اوجی، وزیر نفت در حاشیه مراسم امضای قراردادهای اجرایی طرح فشارافزایی پارس جنوبی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تحریم‌ها به‌هیچ وجه نتوانسته مانع توسعه ما شود، به‌طوری که رشد اقتصادی کشور در سال جاری بدون نفت ۲٫۵ درصد، با احتساب نفت بیش از ۵ درصد و رشد اقتصادی در بخش نفت ۲۰درصد بوده است.

وی افزود: تحریم‌هایی که در ۲ سال اخیر داشتیم حتی از تحریم‌های سال ۹۷ هم بیشتر بوده، اما امروز صنعت نفت کشور پربارتر از همیشه در حال فعالیت است.

وزیر نفت با بیان اینکه “بازگشت ترامپ هیچ تأثیری در صادرات نفت ایران نخواهد گذاشت”، گفت: در سال ۱۴۰۲ مانع‌تراشی‌های بسیاری بر سر راه صادرات نفت ایران صورت گرفت اما اکنون بیشترین میزان صادرات نفت را از سال ۱۳۹۷ تاکنون داریم.

وی ادامه داد: با شرکت‌های روسی در چندین میدان نفتی در حال همکاری هستیم و ۲۰۰ هزار بشکه در روز از تولیدات نفت ایران از محل میادینی است که با روس‌ها توسعه داده‌ایم.

اوجی در پاسخ به سوال رصد انرژی مبنی بر “محل تأمین مالی ۲۰ میلیارد دلاری طرح فشارافزایی پارس جنوبی کجاست؟”، خاطرنشان کرد:  تأمین مالی طرح ۲۰ میلیارد دلاری فشارافزایی پارس جنوبی از صندوق توسعه ملی و سهم ۱۴٫۵درصدی نفت از صادرات نفت و گاز است اما باید توجه داشت که این میزان سرمایه‌گذاری قرار است در ۴ یا ۵ سال انجام شود.

وی افزود: در نیمه نخست سال آینده، ۲۰۰ هزار بشکه به تولیدات‌ آزادگان جنوبی افزوده خواهد شد و از این پروژه بهره‌برداری خواهیم کرد.

انتهای پیام/