تشکیل پرونده قضایی برای “بیژن زنگنه”

سخنگوی قوه قضائیه از تشکیل پرونده برای "بیژن زنگنه" وزیر سابق نفت خبر داد و گفت: طبق گزارش وزارت نفت در سال ۱۳۹۸ ارزش گازهای سوزانده همراه نفت 4.6 میلیارد دلار و گازهای سوخته‌شده در پالایشگاه یک‌میلیارد دلار بوده که موجب آلودگی محیط زیست هم شده است.

به گزارش رصد انرژی ، مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه امروز در بخشی از نشست خبری خود با تشریح مضرات سوزاندن گازها در زمان استخراج انرژی در میادین نفتی و گازی، از تشکیل پرونده ترک‌فعل برای “بیژن زنگنه” وزیر نفت سابق در شعبه تخصصی در دادسرای تهران خبر داد.

سخنگوی قوه قضائیه سپس درباره رسیدگی به ترک‌فعل مسئولان در حوزه نفت از سوی سازمان بازرسی کل کشور گفت: به‌موجب افعال و ترک‌افعال که واجد تعقیب قضائی است، قوه قضائیه ورود کرده است، یک نمونه ترک‌فعل صورت‌گرفته در عدم جمع‌آوری گازهای مشعل‌سوز میادین گازی و نفتی بوده است. جمع‌آوری این گازها ارزشمند و مانع از سرمایه‌سوزی است چون ثروت عظیم ملی کشور است و منابعی برای نسل‌ها و دارایی بالفعل وزارت نفت محسوب می‌شود و این مسئله منافع مختلفی مانند ارزش افزوده و کاهش آلودگی‌های محیط زیستی را به‌همراه دارد.

ستایشی متذکر شد: قانون به‌دفعات به وزارت نفت تکلیف کرده است این گازها را جمع‌آوری کند و آن وزارتخانه از امکانات و اختیارات قانونی برای این کار برخوردار بوده است که تا‌کنون مورد غفلت واقع شده است

سخنگوی قوه قضائیه درباره اتلاف منابع گازی گفت: طبق گزارش وزارت نفت در سال ۱۳۹۸ ارزش گازهای سوزانده شده همراه نفت ۴/۶ میلیارد دلار و گازهای سوخته ‌شده در پالایشگاه یک میلیارد دلار بوده است.

وی ادامه داد: همچنین این موضوع موجبات آلودگی گسترده محیط زیست را ایجاد کرده که خلاف سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری است و با قوانین از جمله قانون هوای پاک تقابل دارد و از مصادیق تهدید علیه بهداشت عمومی است.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: عدم اقدام مؤثر و به‌موقع وزیر نفت وقت که منجر به اتلاف منابع گازی و آلودگی گسترده شده، از مصادیق تضییع اموال دولتی و تهدید بهداشت عمومی است که در قانون مجازات اسلامی به آن اشاره شده است؛ ازاین‌رو در شعبه تخصصی دادسرای تهران، پرونده‌ای برای زنگنه تشکیل شده که در مرحله بازپرسی است و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/