تولید گاز از فاز ۱۱ میدان مشترک پارس جنوبی ‌آغاز شد

تولید گاز از فاز ۱۱ میدان مشترک پارس جنوبی با حضور رئیس جمهور ‌به طور رسمی آغاز شد.

به گزارش رصد انرژی ، با همت مختصصان داخلی صنعت نفت کشور و تلاش و برنامه ریزی در مجموعه شرکت ملی نفت ایران، امروز با حضور رئیس جمهوری، تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی رسما آغاز شد.

آیت‌الله رئیسی صبح امروز پس از ورود به فرودگاه خلیج فارس به‌اتفاق وزیر نفت و مسئولان صنعت نفت به‌صورت هوایی از سکوی در مدار بهره برداری فاز ۱۱ پارس جنوبی بازدید کرد.

در این بازدید که وزیر نفت، استاندار بوشهر و مجریان طرح‌های میدان گازی پارس جنوبی، رئیس جمهور را همراهی می‌کردند، وزیر نفت اظهار داشت: با بهره‌برداری از طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز از این میدان مشترک در گام نخست تا ۱۵ میلیون مترمکعب افزوده می‌شود و در گام‌های بعدی تا ۵۶ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد.

رئیس جمهور در بدو ورود به شهرستان عسلویه با عزیمت به محل فاز ۱۱ میدان پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی مشترک جهان، از سکو و تاسیسات تولید گاز این فاز به عنوان جنوبی‌ترین و یکی از مهم‌ترین قطعه‌های بخش ایرانی این میدان عظیم بازدید کرد.

رئیس جمهور در جریان این حضور ضمن بازدید از بخش‌های مختلف، با کارگران و مهندسان حاضر در این سکو که در شرایط سخت دریایی به شکل شبانه‌روزی در این میدان تولید فعالیت می‌کنند نیز به گفتگو پرداخت.

طی ۲۰ سال گذشته عملیات راه‌اندازی این فاز، بار‌ها به شرکت‌های خارجی واگذار شد، اما این شرکت‌ها به بهانه تحریم هر بار عملیات احداث و راه‌اندازی را ناتمام رها کردند، تا اینکه در سال ۱۴۰۰ با روی کار آمدن دولت سیزدهم، این طرح به عنوان یکی از طرح‌های نیمه‌تمام دارای اولویت مورد توجه قرار گرفت و با واگذاری آن به شرکت‌های داخلی و با اتکا به توانمندی‌های متخصصان کشورمان پس از ۲۰ سال وقفه در مدت ۲ سال با تلاش جهادی و شبانه‌روزی، امروز افتتاح و عملیات تولید گاز در آن آغاز خواهد شد.

با بهره‌برداری کامل از این فاز ، روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب به تولید گاز و میعانات گازی کشور افزوده خواهد شد که درآمدی ۵ میلیارد دلاری را در سال نصیب کشور خواهد کرد و تولید ناخالص داخلی را حدود ۱ درصد افزایش خواهد داد.

متخصصان توانمند صنعت نفت کشور برای تسریع در راه‌اندازی این سکو و احصای منابع ملی کشور در این میدان مشترک، به جای ساخت سکوی جدید، سکوی فاز ۱۲ را که با افت فشار مواجه شده بود، به این فاز منتقل کردند که عملیات انتقال این سازه ۳ هزار و ۲۰۰ تنی در شرایط ناآرام و متلاطم دریا، یکی از عملیات‌های کم‌نظیر مهندسی و فنی در سطح جهان است

 فاز ۱۱ پارس جنوبی جلوه‌ای بارز از توان بالای متخصصان صنعت نفت و گاز کشور در اجرای مگاپروژه‌های فراساحلی در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی محسوب می‌شود.

انتهای پیام/