جشن ۶۰ سالگی تأسیس اوپک در عراق برگزار شد

جشن‌ ۶۰ سالگی تأسیس اوپک در بغداد با حضور نخست وزیر عراق، دبیرکل این سازمان، وزیران و نمایندگان چند کشور عضو این سازمان برگزار شد.

به گزارش رصد انرژی ، بزرگداشت شصتمین سالروز تأسیس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) امروز (جمعه، ۲۶ خردادماه) با حضور محمدشیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، هیثم الغیص، دبیرکل اوپک و رؤسای هیئت‌های پنج عضو مؤسس ان سازمان در سالن الشعب واقع در کشور عراق برگزار شد.

حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق، عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر انرژی عربستان، مناف الهاجری، وزیر نفت کویت و نمایندگان ایران و ونزوئلا در هیئت عامل اوپک در این آیین سخنرانی کردند.

امیرحسین زمانی‌نیا، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک به نیابت از طرف جواد اوجی، وزیر نفت، ضمن برشمردن موفقیت‌های اوپک طی ۶۳ سال گذشته، آینده نفت را برای توسعه متوازن کشورها، مبارزه با فقر انرژی، توسعه و صنعتی شدن آفریقا روشن توصیف و ابراز امیدواری کرد که نسل آینده در سال ۲۰۶۰ میلادی، صد سالگی تأسیس این سازمان را در حالی جشن بگیرند که صنعت نفت با استفاده از فناوری، پاکیزه و دوست‌دار طبیعت باشد.

وی افزود: امیدوارم صنعت نفت در آینده با فقر انرژی مبارزه کرده، توسعه آفریقا را تسهیل کرده و به رادیکال‌ها و واقع‌گراهای محیط زیست ثابت کرده باشد که گذار انرژی باید متنوع، منصفانه و در برگیرنده همه کشورها باشد.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک به تحریم‌های غیرقانونی و ناعادلانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره و تأکید کرد: ملت ایران با تاریخ تمدن بیش از ۷ هزار ساله در این مسیر پیروز خواهد بود.

انتهای پیام/