جمع‌آوری گازهای همراه میادین نفتی شرق کارون تا پایان دولت

وزیر نفت از جمع‌آوری گازهای همراه ۲۱ مشعل مربوط به میدان‌های شرق کارون برای ارسال به پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس تا پایان سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: دولت سیزدهم مصمم است تا پایان مسئولیتش همه گازهای همراه مربوط به شرق کارون را جمع‌آوری کند.

به گزارش رصد انرژی ، جواد اوجی، وزیر نفت در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران تازه‌ترین اقدام‌های دولت در حوزه نفت و گاز را تشریح و درباره جمع‌آوری گازهای همراه نفت میدان‌های غرب و شرق کارون اظهار کرد: با حضور رئیس‌جمهوری و بهره‌برداری رسمی از طرح پالایش گاز هویزه خلیج فارس، گازهای مشعل میدان‌های نفتی غرب کارون جمع می‌شوند.

وی افزود: جمع‌آوری گازهای همراه میدان‌های شرق کارون یعنی میدان‌های مارون، گچساران، آقاجاری و رگ‌سفید به‌طور جد در حال پیگیری است و از ۵۲ مشعل موجود در این منطقه تا پایان امسال ۲۱ مشعل جمع‌آوری می‌شوند و برای فرآوری به پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس خواهند آمد.

وزیر نفت تصریح کرد: به جرأت می‌توان گفت با جمع‌آوری این مقدار گازهای همراه، معادل نزدیک به تولید گاز یک فاز پارس جنوبی به مقدار روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب به حجم گاز کشور اضافه می‌شود که هم به شبکه سراسری گاز کشور و هم تأمین خوراک پتروشیمی‌ها کمک می‌کند.

اوجی گفت: گازهای جمع‌آوری شده از مشعل‌ها در پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس فرآوری و برای ارسال به‌عنوان خوارک به پتروشیمی‌ها به اتان (سیتوپلاس) تبدیل می‌شوند و در مسیر تکمیل زنجیره ارزش قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه تذکر رهبر معظم انقلاب و تأکید رئیس‌جمهوری جمع‌آوری گازهای همراه و مشعل بوده است، افزود: در دولت گذشته در این زمینه اقدام اساسی نشد، اما دولت سیزدهم مصمم است تا پایان مسئولیتش همه گازهای همراه مربوط به شرق کارون را جمع‌آوری کند.

وزیر نفت اظهار کرد: پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس با ظرفیت پالایش روزانه ۲ میلیارد فوت‌مکعب، نزدیک به ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون فوت‌مکعب ظرفیت خالی دارد که برای ارسال گازهای جمع‌آوری شده به این پالایشگاه قراردادهایی امضا شده که اجرای این پروژه‌ها ۵۳ درصد نیز پیشرفت داشته است و کار به‌طور جدی پیش می‌رود.

وی با بیان اینکه جمع‌آوری گازهای همراه و مشعل‌ کار بزرگ دولت است، گفت: این گازها سرمایه ملی است که تبدیل به ارزش افزوده و از آلایندگی محیط زیست هم جلوگیری می‌شود.

انتهای پیام/