درخواست بودجه ویژه ۱۰ هزار میلیارد تومانی برای مدیریت تنش آبی در کشور

سخنگوی صنعت آب گفت: بالغ بر 5000 پروژه ریز و درشت در بخش مدیریت تنش آبی در کشور در دست اجرا داریم که برای تأمین مالی پروژه‌های مدیریت خشکسالی در سال جاری، به جز منابع مالی در بودجه سنواتی، درخواست 10 هزار و 500 میلیارد تومان بودجه ویژه به سازمان برنامه و بودجه، ارائه کرده‌ایم.

به گزارش رصد انرژی ، عیسی بزرگ‌زاده، سخنگوی صنعت آب در نشستی خبری اظهار داشت: طرح‌های اضطراری تأمین آب در تهران، سیستان، مشهد، گلستان و شهر فسای استان فارس، تعریف و درحال اجرا است.

وی افزود: بحث جیره‌بندی آب در تهران در دستور کار نیست و اگر ۱۵ درصد از مصرف آب هر شهروند تهرانی کم شود، می‌توانیم شرایط را به صورت پایدار مدیریت کنیم‌.

بزرگ زاده در ادامه گفت: وزارت نیرو تأمین آب سیستان‌وبلوچستان را به اراده همسایه بدعهد خود گره نزده و پروژه‌های اضطراری این منطقه به خوبی پیش رفته است.

وی افزود: طرح‌های اضطراری تأمین آب به معنای بحرانی بودن شرایط تأمین آب نیست، بلکه وزارت نیرو ارزیابی‌های لازم را برای پروژه ها و طرح‌های قابل اجرا آغاز کرده، گزارش‌های لازم را به مراجع ذی‌ربط داده، تأمین مالی پروژه‌های اضطراری انجام شده و این طرح‌ها در دست انجام است‌‌.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه اکثر استان‌های کشور با کمبود بارش در سال آبی جاری مواجه‌اند، گفت: کشاورزی در این مناطق با تنش آبی مواجه است اما برای شرب، شرایط لازم برای تأمین آب شرب در دست انجام است.

وی ادامه داد: در شهرهایی که در تأمین آب با کاهش شدید بارش‌ها مواجه شده‌اند و ارزیابی میران تامین و مصرف نشان می‌دهد نیاز به طرح‌های اضطراری دارند، روی دو مسئله طرح‌های تأمین و مدیریت مصرف آب حساب کرده‌ایم.

بزرگ‌زاده با بیان اینکه “سدهای تهران در مجموع ۱۴ درصد پرشدگی دارند”، گفت: سدهای شرق تهران نسبت به سال قبل، ۲۲ میلیون مترمکعب کمتر و سدهای غرب تهران ۳۲ میلیون مترمکعب بیشتر ذخیره آبی دارند‌.

وی افزود: بارش‌های تهران ۵۶درصد کاهش بازش نسبت به شرایط نرمال داشته‌ایم و در مجموع در سال آبی جاری، ۲۶ استان کشور بارش‌هایی کمتر از نرمال داشته‌اند‌.

سخنگوی صنعت آب تصریح کرد: در سال آبی جاری در مجموع ۴۸ میلیمتر بارش در کشور ثبت شده، درحالی که می‌بایست نسبت به یک سال نرمال، میزان بارش‌ها تا این زمان از سال به ۸۰ میلیمتر می‌رسید که نسبت به شرایط نرمال ۴۰درصد کاهش بارش داریم.

وی افزود: در بین ۵۵ سال گذشته، سال آبی جاری در خصوص میزان بارس‌ها رتبه ۴۵ را دارد، یعنی فقط ۱۰ سال، نسبت به امسال، کمتر بارش در کشور داشته‌ایم.

سخنگوی صنعت آب با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی در خصوص زمستان گفت: زمستان امسال بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی بارش‌هایی نرمال و زیر نرمال در نقلط مختلف کشور خواهیم داشت که بر همین اساس خودمان را آماده کرده‌ایم.

وی افزود: وزارت نیرو به سراغ تأمین آب از چاه‌هایی می‌رود که در اختیار شهرداری‌ها و نهادهای عمومی است، تا حدالمقدور چاه جدید برای برداشت آب اضافه نشود.

بزرگ‌زاده در خصوص اخبار مربوط به پدیده ابردزدی گفت: در فضای کارشناسی، موضوعی به اسم ابردزدی مطرح نشده، در واقعیت‌ها با مسائلی چون تغییر اقلیم مواجه‌ایم و امسال چهارمین سال خشک متوالی را در کشور پشت سر می‌گذاریم.

وی افزود: از دهه ۷۰ موضوع بارورسازی ابرها در ایران مطرح بوده، مرکز ویژه ای الان برای بحث بارورسازی ابرها تشکیل شده و مطالعاتی در این زمینه درحال انجام است.

سخنگوی صنعت آب تصریح کرد: در سال آبی جاری هیچ مقدار از حق‌آبه ایران در هیرمند دریافت نشده است، با وجود آنکه پیگیر دریافت حق‌آبه ایران هستیم اما با انتقال آب از دریا، حفر چاه‌های جدید و همچنین استفاده از دستگاه‌های آب شیرین کن، تأمین آب شرب سیستان‌وبلوچستان انجام می‌شود.

وی افزود: بالغ بر ۵۰۰۰ پروژه ریز و درشت در بخش مدیریت تنش آبی در کشور در دست اجرا داریم که برای تأمین مالی پروژه‌های مدیریت خشکسالی در سال جاری، به جز منابع مالی در بودجه سنواتی، درخواست ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه ویژه به سازمان برنامه و بودجه، ارائه کرده‌ایم.

انتهای پیام/