دل‌گرمی خوزستان به ذخایر ۴میلیارد مترمکعبی گتوند

در زمان حاضر با وجود ذخیره ۴.۴میلیارد مترمکعبی آب در مخزن سد گتوند، این سد پرشدگی ۹۵درصدی را تجربه می‌کند و وجود آن برای تأمین آب استان پهناور خوزستان در شروع سال آبی جدید بسیار مغتنم و مهم است.

به گزارش رصد انرژی ، در تابستان امسال که پیک تقاضای مصرف برق به رقم بی‌سابقه ۷۳ هزار و ۴۶۳ مگاوات رسید و ۳۶بار رکورد پیک مصرف شکست، نیروگاه‌های برق‌آبی سهم پررنگی در تأمین برق کشور ایفا کردند.

از نیاز برقی کشور در زمان پیک تابستان، بیش از ۸۰۰۰ مگاوات از طریق تولید برق در نیروگاه‌های برق‌آبی تأمین شد و در این بین، نیروگاه‌های سدهای احداث‌شده در حوضه آبریز کارون بزرگ، نقش اصلی را ایفا کردند.

در حوزه آبریز کارون بزرگ با وجود سدهای متعدد، هر آنچه از سدهای بالادست جهت تأمین آب و تولید انرژی برق آبی در تابستان رهاسازی شده در سد بزرگ گتوند ذخیره شده است، به‌عبارتی، وجود سد گتوند، این اطمینان را به تصمیم‌گیران می‌دهد و این فرصت را برای کشور فراهم کرده است که با استفاده از ظرفیت ذخیره‌سازی آب در این سد، از ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی سدهای بالادست استفاده حداکثری شود و نگرانی بابت از دست رفتن منابع آبی وجود نداشته باشد.

در زمان حاضر، با وجود ذخیره ۴٫۴میلیارد مترمکعبی آب در مخزن سد گتوند، این سد پرشدگی ۹۵درصدی را تجربه می‌کند و وجود آن، برای تأمین آب استان پهناور خوزستان در شروع سال آبی جدید، بسیار مغتنم و مهم است.

سد گتوند در زمان حاضر با ذخایر عظیم آبی، پشتوانه تأمین آب این روزهای خوزستان و ماههای ابتدایی پاییز است.

انتهای پیام/ تسنیم