سفر رئیس گازپروم به تهران؛ از سکوت عجیب وزارت نفت تا بیانیه گازپروم

درحالی که رئیس شرکت گازپروم روسیه، این هفته در راس هیئتی به تهران سفر کرد، وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در سکوتی عجیب، هیچ خبری از حضور وی در تهران و جزئیات جلسات برگزار شده اعلام نکردند.

به گزارش رصد انرژی ، “الکسی میلر”، رئیس شرکت “گازپروم” روسیه روز نهم اسفندماه برای رایزنی با مقامات نفت و گاز ایران وارد تهران شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که میلر، جلسات و مذاکراتی در ایران با حضور مدیران ارشد نفت و گاز کشور داشته، اما نکته عجیب اینجاست که هیچ خبری از حضور وی در تهران و محور جلسات برگزار شده، از سوی وزارت نفت و شرکت‌های زیرمجموعه اعلام نشده است.

درحالی که وزارت نفت در مورد سفر رئیس گازپروم به تهران سکوت کرده، گازپروم روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیئتی از این شرکت به ریاست الکسی میلر، رئیس هیئت مدیره این هلدینگ، در جریان سفر خود به ایران، در مورد افزایش همکاری‌ها و پیشبرد تفاهم‌نامه انرژی با شرکت ملی نفت ایران بحث و تبادل نظر کردند.

طبق اعلام خبرگزاری روسی تاس، در این بیانیه آمده است: نمایندگان گازپروم به سرپرستی الکسی میلر، رئیس کمیته مدیریت این شرکت، امروز به جمهوری اسلامی ایران سفر کردند.

گازپروم افزود: در بخشی از این سفر، دیدارهای کاری الکسی میلر با محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور، جواد اوجی، وزیر نفت و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران و محسن خجسته مهر، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در تهران برگزار شد.

به گفته شرکت دولتی گازپروم، “در این نشست‌ها زمینه‌های همکاری در بخش انرژی در پیشبرد تفاهم نامه امضا شده بین گازپروم و شرکت ملی نفت ایران در سال ۲۰۲۲ مورد بررسی قرار گرفت.”

بر اساس این گزارش، در ژوئیه ۲۰۲۲، گازپروم و شرکت ملی نفت ایران یک تفاهم نامه همکاری راهبردی را امضا کردند.

هدف از امضای این سند ارزیابی چشم‌انداز همکاری در حوزه‌های “توسعه میادین گاز و نفت ایران، انجام معاملات سوآپ با گاز طبیعی و فرآورده‌های نفتی، اجرای پروژه‌های LNG در مقیاس بزرگ و کوچک، ساخت خطوط لوله گاز و همکاری در زمینه‌های علم و فناوری.” اعلام شده است.

انتهای پیام/