شاهمیرزایی خطاب به پتروشیمی‌ها: پول خوراک را به‌موقع پرداخت کنید

معاون وزیر نفت گفت: پتروشیمی‌ها پولی که باید بابت خوراک پرداخت شود را در وقت مقرر و در زمان مناسب پرداخت کنند تا مثل روزهای گذشته که در فصل بهار با مشکل محدودسازی خوراک گاز برخی واحدهای پتروشیمی مواجه شدیم، دیگر شاهد این رخدادها نباشیم.

به گزارش رصد انرژی ، مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مراسم امضای تفاهم‌نامه‌های مطالعات طرح‌های توسعه ۱۶ میدان گازی با هلدینگ‌ها، شرکت‌های پتروشیمی و شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی ما در سال جاری برای جهش تولید تأمین خوراک پایدار صنعت پتروشیمی است و همه ما موظفیم در راستای تحقق شعار سال که مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده، حرکت کنیم؛ در این راستا از شرکت‌های ملی نفت، ملی گاز و ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی می‌خواهم که همه با هم برای تأمین حداکثری خوراک صنعت پتروشیمی کمک  کنیم.

وی افزود: همچنین از شرکت‌های پتروشیمی و هلدینگ‌ها تقاضا دارم که بر اساس قانون نسبت به جمع‌آوری حساب‌وکتاب‌های خود اقدام کنند و پولی که باید بابت خوراک پرداخت شود را در وقت مقرر و در زمان مناسب پرداخت کنند تا مثل روزهای گذشته که در فصل بهار با مشکل محدودسازی خوراک گاز برخی واحدهای پتروشیمی مواجه شدیم، دیگر شاهد این رخدادها نباشیم.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه “در گذشته در بخش سرمایه‌گذاری در بالادستی و جمع‌آوری گازهای همراه کمک‌کاری‌هایی شده بود”، گفت: بابت جبران کم‌کاری‌های گذشته، اقدامات مناسبی آغاز شده و درحال حاضر ۴ طرح برای جمع‌آوری گازهای غرب و شرق کارون وجود دارد که شامل NGL3200، NGL3100، طرح بیدبلند خلیج فارس و طرح بهینة سازی تأسیسات مارون است.

وی ادامه داد: حداکثر در ۳ سال آینده یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون فوت مکعب مجموعه گازهای غرب و شرق کارون جمع‌آوری می‌شود که این میزان، معادل ۴۰ میلیون مترمکعب گازی است که متان آن به شبکه سراسری تزریق خواهد شد و ++C آن نیز به‌عنوان خوراک پتروشیمی‌ها تخصیص خواهد یافت.

شاهمیرزایی آغاز سرمایه‌گذاری پتروشیمی‌ها و هلدینگ‌ها در بخش بالادستی گاز را اقدام مهم و مبارکی دانست و گفت: از هلدینگ‌ها و شرکت‌های پتروشیمی می‌خواهم که در این راه به اندازه توان خود متعهد شوند، و آنچه متعهد می‌شوند را در زمان مناسب سرمایه‌گذاری کنند تا پروژه‌های مربوطه با وقفه مواجه نشود.

وی افزود: در بخش بالادستی نیاز به راهبردهای جدیدی داریم که این اقدام یعنی سرمایه‌گذاری پتروشیمی‌ها در بخش بالادستی گاز در راستای همین راهبردهای جدید است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خاطرنشان کرد: البته پتروشیمی‌ها باید توجه داشته باشند که مهمترین راهبرد صنعت پتروشیمی تکمیل زنجیره ارزش است و در کنار سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی، باید پروژه‌های مهم زنجیره ارزش با جدیت پیگیری شود.

انتهای پیام/