شناسایی ۷۴۰۰ نقطه حادثه‌خیز در رودخانه‌های کشور

سخنگوی صنعت آب از شناسایی 7400 نقطه حادثه‌خیز در رودخانه‌های کشور خبر داد و گفت: این نقاط که در راستای کاهش خطرات سیلاب شناسایی شده‌اند به دستگاه‌های مختلف اعلام شده‌اند تا نسبت به اصلاح سازه‌ها و رفع این نقاط حادثه‌خیر اقدام شود.

به گزارش رصد انرژی ، فیروز قاسم زاده،‌ سخنگوی صنعت آب در نشستی خبری اظهار داشت: در دو سال اخیر شرایط کم‌‌آبی در کشور حاکم بوده و رتبه‌های کم‌بارشی دو سال آبی اخیر، قابل توجه بود.

وی افزود: سال آبی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ کم‌آب‌ترین سال نیم قرن اخیر بود و سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در بین ۵۳ سال اخیر، رتبه ۴۴ را از نظر میزان بارش‌ها داشت و جزو ۲۰ درصد سالهای کم‌آب نیم‌قرن اخیر کشور بود.

قاسم‌زاده با اشاره به پراکندگی نامتوازن بارش‌ها در کشور گفت: استان‌های ایلام، کرمانشاه، سمنان، همدان، زنجان و خوزستان، استان‌هایی هستند که بالای ۳۰ درصد کاهش بارش نسبت به سال‌های نرمال، در سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ داشتند و تنها ۳ استان سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان بودند که بارش‌هایی بیشتر از سال‌های نرمال داشتند و در بقیه استان‌ها، بارش‌هایی کمتر از سال‌های نرمال به ثبت رسید.

وی ادامه داد: در فصولی که کشاورزی فعال است، امید داریم که بارندگی‌ها بخشی از نیاز آبی را تأمین کند، اما در بهار امسال ۵۰ درصد بارش‌ها نسبت به سال‌های نرمال کمتر بود و این کاهش بارش‌ها، ذخایر سدها را نیز تحت تأثیر قرار داد.

سخنگوی صنعت آب تصریح کرد: در سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ میزان آب ورودی به مخازن سدها ۳۰٫۷ میلیارد مترمکعب بود که این مقدار، نسبت به میزان ورودی آب به سدها در سال‌های نرمال، بیش از ۳۰ درصد کاهش داشت.

وی افزود: در پایان شهریورماه و شروع سال آبی جدید، میزان پرشدگی مخازن سدها ۳۹ درصد بوده و هم‌اکنون حدود ۱۹ میلیارد مترمکعب آب در مخازن سدها ذخیره شده است.

قاسم‌زاده با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی در خصوص پاییز کم‌بارش و خشک، گفت: متأسفانه پاییز مناسبی را از نظر بارش‌ها در پیش نداریم و باید برای تمامی مصارف آب، برنامه‌ریزی داشته باشیم؛ همینطور از مردم می‌خواهیم که نسبت به اصول مدیریت مصرف بهینه آب، توجه لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: بارش‌های سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ کاهشی ۱۸ درصدی نسبت به سال‌های نرمال داشته، با این وجود، با حداقل تنش، سال آبی را پشت سر گذاشتیم.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه “وضعیت آب شرب همدان پایدار شده”، گفت: مردم شریف همدان، ۴۰ روز گذشته با سختی در تأمین آب مواجه بودند اما با صبوری این مردم، وزارت نیرو فرصت پیدا کرد تا طرح‌های جایگزین و طرح‌های تعطیل مانده آبرسانی به این شهر را تکمیل و اجرایی کرده و اکنون شاهد پایداری آب در این شهر برای بلندمدت هستیم.

وی افزود: همچنین با اجرای طرح غدیر، در خوزستان تا افق ۱۴۲۵ هیچ مشکلی در زمینه کمیت و کیفیت آب نخواهیم داشت.

قاسم‌زاده با بیان اینکه “یک‌سال کم‌آب را تمام کردیم و وارد یک‌سال کم‌آب دیگر شدیم”، گفت: سندی در خصوص اداره بخش آب کشور بر اساس ۹ حوضه آبریز در حال آماده‌سازی است که بعد از تصویب در شورای عالی آب این سند برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

وی ادامه داد: در بخش دیپلماسی آب، در تمامی سفرهای خارجه به کشورهای همسایه، موضوع آب یکی از محورهای گفتگو بوده و در زمینه افغانستان، طرف افغان به ما قول داده که در سریعترین زمان، نسبت به اصلاح زیراختی و سازه‌ای اقدام کند تا آبی که قرار است به سمت ایران بیاید، در محل سد کمال‌خان منحرف نشود.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: مجموع آبی که از افغانستان در هیرمند وارد ایران شد در سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ بالغ بر ۲۷ تا ۲۸ میلیون مترمکعب بود و در این سال، افغانستان به معاهده فی‌مابین پایبند نبوده است.

وی افزود: همچنین در بخش ترکیه، توافق شد تا کمیته مشترکی بین دو کشور ایران و ترکیه تشکیل شود تا مسائل آبی مشترک در این کمیته بحث و بررسی شود و جلسه‌ای نیز در آبان ماه برگزار خواهد شد.

قاسم‌زاده از شناسایی ۷۴۰۰ نقطه حادثه‌خیز در رودخانه‌های کشور خبر داد و گفت: این نقاط که در راستای کاهش خطرات سیلاب شناسایی شده‌اند به دستگاه‌های مختلف اعلام شده‌اند تا نسبت به اصلاح سازه‌ها و رفع این نقاط حادثه‌خیر اقدام شود و در این زمینه تأکید می‌کنیم که نسبت به اصلاح این نقاط، باید سریع‌تر اقدام شود.

سخنگوی صنعت آب در خصوص جلسه‌ای که قرار بود امروز در وزارت جهادکشاورزی با موضوع رونمایی از الگوی کشت در شرایط کم‌آبی برگزار شود، گفت: این جلسه به درخواست وزارت نیرو به بعد موکول شد تا وزارت نیرو الگوی کشت اعلامی را بررسی کند و در صورتی که مورد توافق بود، این جلسه در آینده برگزار شود.

وی افزود: برای اعلام وضعیت کشت پاییزه، باید جلسات مربوط به بررسی وضعیت منابع آبی برگزار شود و بخشی از تصمیمات در پایان مهرماه و بخشی دیگر تا ۱۵ آبان‌ماه اتخاذ و اعلام خواهد شد.

قاسم‌زاده در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: درحال حاضر تراز اب دریاچه ۱۲۷۰٫۱ متر است، وسعت آب دریاچه ۷۸۰ کیلومتر مربع و حجم آب آن، یک میلیارد مترمکعب است.

وی ادامه داد: هنوز این مقدار با کمترین مقدار آب دریاچه که در سال ۱۳۹۴ ثبت شده بود، فاصله دارد اما شرایط دریاچه ارومیه بحرانی است و با توجه به پیش‌بینی کاهش بارش‌ها، این بحران تشدید خواهد شد.

سخنگوی صنعت آب تصریح کرد: تونل انتقال آبی که برای انتقال آب به دریاچه ارومیه بهره‌برداری شده بود اما دچار ریزش بود، در حال رسیدگی و اصلاح است و تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

قاسم‌زاده با بیان اینکه “کشورهایی چون تونس، لیبی، عربستان و استرالیا سابقه سالها برداشت از منابع آب ژرف دارند”، گفت: در ایران بحث کمیت و کیفیت آب ژرف، توسط وزارت نیرو در حال مطالعه و بررسی است.

سخنگوی صنعت آب با تأکید بر اینکه “هیچ شهری در حال حاضر در کشور تنش آبی ندارد”، خاطرنشان کرد: ایران یکی از بهداشتی‌ترین آب‌های جهان را دارد که به عنوان آب شرب در شبکه توزیع می‌شود.

وی افزود: علاوه بر وزارت نیرو و آزمایشگاه‌هایی که این وزارتخانه برای سنجش کیفیت آب توزیعی دارد، سازمان استاندارد و وزارت بهداشت نیز دو نهادی هستند که روی کیفیت آب شرب توزیعی کشور نظارت دارند.

انتهای پیام/