ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران در مرز ۱۰۰ میلیون تن

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: امروز با وجود همه تحریم‌ها، 18 مجتمع پتروشیمی داریم و ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ما در حال عبور از 100 میلیون تن است.

به گزارش رصد انرژی ، مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در همایش انتقال فناوری و بومی‌سازی کاتالیست‌های صنایع پالایشی، پتروشیمی و گاز اظهار داشت: طی دو سال اخیر همکاری خوبی بین شرکت‌های ایرانی و روس در زمینه کاتالیست وجود داشت.

وی افزود: یکی از موضوع‌های مهم پیگیری‌شده در دولت سیزدهم پرهیز از خام‌فروشی و استفاده حداکثری از منابع ملی بود.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه “در صنایع نفت ‌و گاز به مقوله کاتالیست به‌عنوان پیشران واحدها نگریسته می‌شود و در صنایع پتروشیمی نیز در همه واحدها، به انواع کاتالیست نیاز داریم”، گفت: تلاش کردیم برای بومی‌سازی کاتالیست‌های مورد نیاز این صنعت در چند سال گذشته به‌صورت جهشی حرکت کنیم و با تعریف مأموریت در این زمینه، در چند محور مختلف کار جهادی خود را آغاز و رویکردها و سمت‌وسوی حرکت‌ها را معین کردیم.

وی ادامه داد: در بخشی از کاتالیست‌ها به‌دلیل مانع‌تراشی غربی‌ها مشکلاتی داشتیم که برای بومی‌سازی کاتالیست‌های صنعت پتروشیمی با مشارکت صنعتگران این حوزه برنامه‌ریزی شد تا در شرکت‌های تولیدی حوزه این صنعت، زمینه بومی‌سازی و تولید فراهم شود.

شاهمیرزایی خاطرنشان کرد: در همین مسیر، سند جامع کاتالیست آماده شد که در این سند وضعیت کشور ما در منطقه و آسیا و ظرفیت‌ این صنعت در کشورمان به‌دقت بررسی، و مشخص شد در کدام بخش‌ها باید سرمایه‌گذاری کنیم.

وی افزود: برای نخستین بار در سال ۱۴۰۱ نخستین نمایشگاه کاتالیست را در صنعت پتروشیمی برگزار کردیم و باعث شد فعالان این بخش در پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها با یکدیگر آشنا شوند و در این زمینه تبادل نظر شود و هم‌افزایی دانش فنی تحقق یابد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: پس از آن برخی کاتالیست‌سازهای خوشنام وارد عمل شدند و همکاری تنگاتنگی شکل گرفت و نخستین مرکز کاتالیست با مشارکت دانشگاه امیرکبیر تأسیس شد.

وی ادامه داد: صنعت پتروشیمی تا قبل از انقلاب درمجموع حرکت کندی داشت، درحالی‌که به‌عنوان صاحب منابع هیدروکربوری باید حداکثر استفاده را از منابع هیدروکربوری به عمل می‌آوردیم، اما امروز با وجود همه تحریم‌ها، ۱۸ مجتمع پتروشیمی داریم و ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ما در حال عبور از ۱۰۰ میلیون تن است.

معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: از فروردین ۱۴۰۱ دیپلماسی مذاکراتی ما با روسیه به نتیجه رسید و در سالی که گذشت، ۵۰۰ تن کاتالیست به روسیه صادر کردیم.

انتهای پیام/