در گفت‌وگو با رصد انرژی مطرح شد

فعالیت متانول کاوه متوقف شد/ انتقاد مهدوی ابهری از مصوبه جدید نرخ گاز پتروشیمی‌ها

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه "متانول کاوه به عنوان اولین متانول کشور است که اعلام توقف فعالیت کرد"، گفت: با مصوبه جدید، قیمت خوراک پتروشیمی‌ها 60درصد و قیمت سوخت پتروشیمی‌ها 100درصد افزایش یافته است.

احمد مهدوی ابهری، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفت‌وگو با رصد انرژی گفت: در سال رشد تولید و کنترل تورم متأسفانه دولت به‌جای آنکه نگاهش به تولید و رشد تولید و رفع موانع تولید باشد، آمده قیمت خوراک پتروشیمی را ۶۰درصد و قیمت سوخت پتروشیمی‌ها را ۱۰۰درصد افزایش داده است.

وی افزود: اگر این افزایش مطابق با افزایش های جهانی بود، ما می‌گفتیم عیبی ندارد، قیمت‌ها در دنیا بالا رفته و در کشور ما نیز قیمت‌ها بالا می‌رود و به تناسب آن قیمت نهایی محصول در دنیا افزایش یافته، اما نه‌تنها در دنیا گاز گران نشده بلکه ارزان شده و قیمت گاز هم‌اکنون در هنری هاب، ۸ سنت است.

مهدوی ابهری اذعان داشت: با این فرمول با نرخ تسعیر ۳۸ هزار تومنی، حدود ۲۲ سنت قیمت گاز پتروشیمی ها می‌شود و قیمت سوخت سربه فلک می‌زند.

وی ادامه داد: با افزایش ۱۰۰درصدی قیمت سوخت، نه‌تنها پتروشیمی‌هایی که خوراک گازی می‌گیرند بلکه کلیه مجتمع‌های پتروشیمی تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی تصریح کرد: قیمت خوراک و سوخت ۷۰۰۰ تومان و ۴۰۰۰ تومان نیست، بلکه با عوارض آن، قیمت خوراک به ۸۰۵۰ تومان و سوخت به ۵۰۰۰ تومان می‌رسد.

وی افزود: این مصوبه درست برعکس شعار سال است، تولید در شرکت‌های متانولی را متوقف می‌کند، بازار صادراتی ما از دست می‌رود، هزاران کارگر بیکار می‌شوند و اثرات منفی در بازار سرمایه می‌گذارد.

مهدوی با بیان اینکه “متانول کاوه به عنوان اولین متانول کشور است که اعلام توقف فعالیت کرد”، گفت: سهامداران مجتمع‌های پتروشیمی نمی‌پذیرند به فعالیتی ادامه داده شود که سراسر زیان به همراه دارد.

وی ادامه داد: تولیدکنندگان اوره نیز در مرز همین زیان هستند، مخصوصا اوره‌ای هایی که جدید به مدار آمدند و هنوز سرمایه آنها مستهلک نشده است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی خاطرنشان کرد: باید از دولت پرسید که برای جبران کسری بودجه تبصره ۱۴، حاضری به هر قیمتی از جایی درآمد بدست آوری و حتی تولید را قربانی کنی؟

وی افزود: انتقاد خود را پیش از این در جلسات متعددی به گوش مجلس و دولت رسانده بودیم و پیگیری ما به عنوان انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی از دولت و مجلس ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/