قطب پالایشی کشور در انتظار تکمیل یک پروژه مهم

باید دید پس از سالها تأخیر در اجرای پروژه مهم خط لوله ۲۶ اینچ بندرعباس-سیرجان-رفسنجان که مطالعات آن به سال ۱۳۸۸ بازمی‌گردد و قرار بود ۳۶ ماهه تکمیل شود، دولت سیزدهم تکمیل آن را به نام خود ثبت خواهد کرد؟

به گزارش رصد انرژی ، با احداث بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در استان هرمزگان، این استان قطب اصلی تولید فرآورده‌های نفتی کشور شد به طوری که حدوداً نیمی از بنزین مصرفی کشور در این استان تولید می‌شود.

درحال حاضر ۲ پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و بندرعباس، روزانه ۸۳ میلیون لیتر ۳ فرآورده بنزین، نفت گاز و نفت سفید تولید می‌کنند که به داخل کشور منتقل می‌شود و وجود این دو پالایشگاه، استان هرمزگان را به قطب اصلی تولید فرآورده‌های نفتی ایران تبدیل کرده است.

همزمان با احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس که تکمیل و بهره برداری از آن، ایران را در تأمین بنزین خودکفا کرد، احداث زیرساخت‌هایی برای انتقال خوراک مورد نیاز پالایشگاه و انتقال فرآورده‌های نفتی تولیدی این پالایشگاه، در دستور کار قرار گرفت که یکی از مهمترین این زیرساخت‌ها، احداث خط لوله جدید ۲۶ اینچ به‌طول ۴۶۹ کیلومتر بین بندرعباس تا رفسنجان بود.

احداث این خط لوله، با هدف انتقال ۳۰۰ هزار بشکه گازوئیل، ۳۳۰ هزار بشکه نفت سفید و ۳۶۰ هزار بشکه بنزین در روز از مرکز انتقال بندرعباس به مرکز انتقال قطب آباد و مهرآران و تغذیه انبارهای نفت رفسنجان و سیرجان بوده تا نقش اصلی را در انتقال محصولات پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مرکز کشور ایفا کند.

طراحی بنیادی و انجام مطالعات این طرح به سال ۱۳۸۸ بازمی‌گردد و قرار بود همزمان با بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس شاهد بهره برداری از این خط باشیم. با وجود آنکه بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم با تأخیر چندساله محقق شد، تأخیر در اجرای خط مهم انتقال ۲۶ اینچ بندرعباس – رفسنجان رکورد تأخیرهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس را شکست و با بهره برداری از هر سه فاز پالایشگاه نیز، شاهد تکمیل این پروژه مهم انتقال فرآورده‌های نفتی نبودیم.

تأخیر در بهره‌برداری از این پروژه مهم با توجه به زمان بهره‌برداری از فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بدون احتساب تأخیرهای پیشین که منجر به تمدید زمان احداث آن شده بود، به ۵ سال رسیده، اما بازدید میدانی از این پروژه و صحبت با مدیران فعال در منطقه خلیج فارس نشان می‌دهد که درحال حاضر اجرای این پروژه در اولویت‌های صنعت نفت کشور بوده و قرار است سرعت تکمیل آن، افزایش یابد.

پیش بینی شده تا پایان امسال، بخشی از این خط انتقال، تا مرکز انتقال نفت قطب‌آباد آماده بهره‌برداری و تحویل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت شود.

حمیدرضا کیهان‌پور، مدیر منطقه خلیج‌فارس شرکت خطوط لوله و مخابرات ایران در خصوص آخرین وضعیت پیشرفت این پروژه گفت: ایجاد پست‌های برق خط لوله ۲۶ اینچ جدید نهایی شده و آماده تحویل است، خط لوله در گستره اول ۷۵ درصد و در گستره دوم ۶۰ درصد پیشرفت دارد و تا پایان امسال بخش‌هایی از آن به مدار بهره‌برداری می‌آید.

وی خاطرنشان کرد: احداث این خط لوله علاوه بر افزایش ظرفیت انتقال فرآورده، نقش مخزن را نیز بر عهده دارد که در پایداری تأمین سوخت و انتقال فرآورده، نقش بسزایی ایفا می‌کند.

برنامه احداث پتروپالایشگاه‌های جدیدی همچون پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و مکران در جنوب کشور، اهمیت تکمیل هرچه سریعتر خط لوله ۲۶ اینچ بندرعباس به رفسنجان را چندبرابر می‌کند؛ چرا که زیرساخت‌های انتقال فرآورده‌های نفتی از انبار نفت رفسنجان به مناطق مرکزی کشور محیا است و با افزوده شدن ظرفیت خط لوله ۲۶ اینچ جدید به خطوط قبلی، زیرساخت انتقال فرآورده‌های نفتی از بندرعباس و مناطق قرار گرفته در مسیر، به انبار نفت رفسنجان و از آنجا به مراکز استان‌های مختل کشور، تکمیل می‌شود.

بهره برداری از این پروژه مهم، ظرفیت انتقال فرآورده‌های نفتی از قطب پالایشی کشور یعنی استان هرمزگان را دوبرابر خواهد کرد و نقش مهم آن در پایداری تأمین سوخت کشور، نقشی پررنگ و انکارناپذیر است؛ باید دید پس از سالها تأخیر در اجرای این طرح، دولت سیزدهم تکمیل آن را به نام خود ثبت خواهد کرد؟

انتهای پیام/