مهدوی ابهری: نه رانت می‌خواهیم، نه خوراک ارزان/ فرمول درست را جایگزین نرخ‌گذاری ثابت کنید

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه "پتروشیمی‌ها به‌دنبال خوراک ارزان نیستند"، گفت: یک فرمولی که مورد قبول بخش خصوصی و سرمایه گذار باشد و همه زمان‌ها جواب بدهد؛ یعنی شناور باشد، جوابگوی حل مسئله است.

به گزارش رصد انرژی ، احمد مهدی ابهری، دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، در خصوص حواشی مصوبه جدید تعیین نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی گفت: همه بدانند که ما نه‌رانت می‌خواهیم و نه به دنبال خوراک ارزان هستیم.

وی افزود: انتظار ما این است که دولت با پتروشیمی‌ها، مثل دنیا رفتار کند و خوراک گاز و سوخت واحدهای پتروشیمی را به نرخ دنیا به‌ما بدهد.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی تصریح کرد: الان با مصوبه اخیر، گاز تحویلی به پتروشیمی‌های داخل، گران‌تر از نرخ خوراکی است که در دنیا عرضه می‌شود، چرا که یک باره ۱۰۰ درصد نرخ سوخت افزایش یافته و با عوارض مربوطه به ۵۰۰۰ تومان در هر مترمکعب و نرخ خوراک گاز با عوارض مربوطه به ۸۰۵۰ تومان در هر مترمکعب رسیده است.

وی ادامه داد: آیا در دنیا ۱۰۰درصد نرخ گاز افزایش یافته؟ پاسخ منفی است و توجیه منطقی در پی این افزایش نرخ وجود ندارد.

مهدوی ابهری با بیان اینکه “قیمت گاز در هنری هاب از ۷ سنت تا ۱۲ سنت در ماه‌های اخیر بوده است”، گفت: با نرخ تسعیر ۲۸۵۰۰ تومانی ارز، نرخ گاز پتروشیمی ها در داخل کشور به ۲۸ سنت و با نرخ تسعیر ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومنی، ۲۱٫۵ سنت می شود که پتروشیمی های داخلی با این قیمت‌ها نمی توانند محصول تولید و رقابت کنند.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه “اگر این نرخ جدید اعمال شود، پتروشیمی‌های ایران گران‌ترین نرخ خوراک در دنیا را خواهند داشت”، گفت: برخی عنوان می‌کنند که این گاز، به جای آنکه به واحدهای پتروشیمی داخلی داده شود، صادر شود بهتر است؛ سوال این است که آیا همیشه پول گاز صادراتی دریافت می‌شود؟ اساسا چقدر ظرفیت صادرات گاز داریم؟ اگر گاز تحویلی به متانولی‌ها را بخواهیم صادر کنیم، ظرفیت صادرات آن وجود دارد؟

وی ادامه داد: اگر با این توجیهات پیش برویم، به‌جای ساخت پتروپالایشگاه هم باید نفت را خام صادر کنیم و اساسا به دنبال ایجاد کارخانه و پتروشیمی و پالایشگاه نرویم.

مهدی ابهری مقایسه صادرات گاز خام با تحویل آن به پتروشیمی‌ها را مقایسه‌ای عوامانه دانست و گفت: اینکه ساده به موضوعات نگاه کنیم و بگوییم گاز را صادر می کنیم و پولش را در جیبمان بگذاریم بهتر است تا آن را در صنعت پتروشیمی مصرف کنیم، اصلا اقتصادی و عقلانی نیست.

وی افزود: همین الان ۷ میلیارد دلار محصول پتروشیمی در داخل کشور مصرف می‌شود، اگر بخواهیم گاز را خام فروشی کنیم، در این محصولات هم واردکننده می شویم و اشتغال ایجاد شده در این بخش را هم از دست می دهیم.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با تأکید بر اینکه باید به سمت توسعه زنجیره ارزش پتروشیمی برویم، گفت: وظیفه پتروشیمی ها ایجاد صنایع پایین دستی نیست، بلکه سرمایه‌گذاران بخش صنعتی باید اقدام به احداث کارخانجات پایین دستی کند و تولیدات پتروشیمی را تبدیل به محصول نهایی کنند.

وی ادامه داد: کار پتروشیمی تندگویان بطری زدن و کار پتروشیمی پردیس، کشاورزی نیست؛ بلکه این واحدها محصولی را تولید می کنند که می‌توان در صنایع تکمیلی تبدیل به محصول نهایی کرد.

مهدوی ابهری در خصوص راهکار حل مشکل نرخ‌گذاری خوراک واحدهای پتروشیمی گفت: ما می‌گوییم یک فرمولی که مورد قبول بخش خصوصی و سرمایه گذار باشد و همه زمان‌ها جواب بدهد؛ یعنی شناور باشد؛ به‌طوری که وقتی در دنیا گاز رفت بالا، اینجا هم بالا برود و اگر گاز پایین آمد، در ایران نیز قیمت‌ها کاهشی باشد، جوابگو است؛ اما شاهد هستیم نرخ‌گذاری ثابت صورت می‌گیرد و در سال گذشته گفتند ۵ هزار تومن و امسال ۷ هزار تومن و مشخص نیست سال اینده چه رقمی را مشخص می‌کنند.

وی افزود: اینکه تکلیف قیمت‌گذاری سال آینده، مشخص نیست، سرمایه گذار را فراری می‌دهد؛ ما می‌گوییم قانونی که وجود دارد را اجرا کنیم و اگر قانون اجرا شود ما مشکلی نداریم، این قانون، قانون الحاق ۲ است که می‌تواند از آن فرمولی درآید و امیدواریم دولت در این زمینه، به فرمول تن دهد و از قیمت‌گذاری دستوری با تعین رقم و سقف، جلوگیری کند.

انتهای پیام/