واردات و سوآپ گاز از ترکمنستان/ ذخیره‌سازی گاز ۲برابر شد

سرپرست مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز گفت: در تیرماه امسال تست واردات ۱۰ میلیون مترمکعبی گاز از ترکمنستان انجام شده و در برنامه تأمین گاز زمستانه قرار دارد که علاوه بر سوآپ گاز، به میزان ۷.۵ تا ۱۰ میلیون مترمکعب نیز واردات گاز از ترکمنستان صورت بگیرد.

به گزارش رصد انرژی ، سعید عقلی، سرپرست مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در نشستی خبری اظهار داشت: درحال حاضر بیش از ۷۰درصد انرژی کشور با گازطبیعی تأمین می‌شود.

وی افزود: در سالهای قبل، همواره فصل سرما، زمان شدت گرفتن گازرسانی در کشور بود اما هم‌اکنون در فصل گرم سال نیز گازرسانی با تمامی ظرفیت انجام می‌شود و در تابستان امسال، ۹۳درصد سوخت مورد نیاز تولید برق تابستانه، با گازطبیعی تأمین شد.

عقلی با یبان اینکه “گازرسانی به نیروگاه‌ها در ۶ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی ۱۶درصدی داشت”، گفت: همزمان با گازرسانی حداکثری در تابستان امسال، تعمیرات اساسی و دوره‌ای پالایشگاه‌های گازی کشور و تأسیسات گازرسانی نیز انجام شده و اغلب پالایشگاه‌ها برای گازرسانی زمستانی آماده هستند، تعدادی از پالایشگاه‌ها نیز تعمیرات خود را در مهرماه به انجام می‌رسانند تا برای گازرسانی حداکثری در فصل سرد سال، آمادگی کامل داشته باشند.

وی ادامه داد: میزان ذخیره‌سازی در ۲ مخزن شوریجه و سراجه نسبت به سال گذشته، ۲برابر شده و درحال حاضر روزانه ۱۷ میلیون مترمکعب گازطبیعی در این دو مخزن ذخیره سازی می‌شود.

سرپرست مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: با وجود رشد ۱۰درصدی تعداد مشترکان صنعتی در سال ۱۴۰۱، میزان تأمین گاز صنایع بزرگ رشدی ۳۵درصدی داشت، به‌طوری که گازرسانی ۳۵ میلیارد مترمکعبی به صنایع بزرگ در سال ۱۴۰۰، به ۴۸ میلیارد مترمکعب در سال ۱۴۰۱ رسید و گاز بیشتری به میزان ۱۳ میلیارد مترمکعب به صنایع تحویل شد.

وی افزود: بخش تجاری روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب و بخش کشاورزی روزانه تا ۵۲ میلیون مترمکعب گاز مصرف می‌کنند و نیازمند افزایش بهره‌وری در مصرف گاز در این بخش‌ها هستیم؛ روزانه ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز به شبکه تزریق می‌شود که این میزان گاز معادل ۶ میلیون بشکه نفت‌خام است، یعنی دوبرابر تولید روزانه نفت خام کشور است.

عقلی با بیان اینکه “قراردادهای ما با صنایع به دو دوره ۸ ماهه و ۴ ماهه تقسیم بندی می‌شود”، گفت: در قراردادهای فی‌مابین ذکر شده که صنایع باید زیرساخت‌های لازم را برای مصرف سوخت مایع به عنوان سوخت جایگزین در ۴ ماهه فصل سرد داشته باشند و ما نیز در فصل سرما، سوخت مایع را با قیمت گازطبیعی در اختیار صنایع و نیروگاه‌ها خواهیم گذاشت.

وی ادامه داد: تأمین گاز نیروگاه‌ها در تابستان امسال تا روزانه ۳۲۰ میلیون مترمکعب در روز نیز انجام شد، اما برای فصل سرمای امسال، تأمین ۹۰ میلیون مترمکعب در روز در شرایط محدودیت، برای نیروگاه‌ها در برنامه قرار گرفته و نیروگاه‌ها تا سقف نیاز ۲۲۰ میلیون مترمکعبی خود در زمستان از سوخت مایع به عنوان سوخت جایگزین استفاده خواهند کرد.

سرپرست مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران خاطرنشان کرد: در تیرماه امسال تست واردات ۱۰ میلیون مترمکعبی گاز از ترکمنستان انجام شده و در برنامه تأمین گاز زمستانه قرار دارد که علاوه بر سوآپ گاز، به میزان ۷٫۵ تا ۱۰ میلیون مترمکعب نیز واردات گاز از ترکمنستان صورت بگیرد.

وی افزود: خط قرمز ما مصرف خانگی است و در صورت نیاز، محدودیت‌هایی را در گازرسانی در سایر بخش‌ها و جایگزینی تأمین گاز آنها با سوخت مایع اعمال می‌کنیم تا زمستان را بدون قطعی و افت فشار گاز در بخش خانگی سپری کنیم.

انتهای پیام/