گاز صادراتی انگلیس به اتحادیه اروپا سمّی از آب درآمد

نشریه فایننشال تایمز در گزارشی فاش کرد که شرکت‌های انرژی اتحادیه اروپا از این‌که گاز طبیعی مایع (LNG) فرآوری‌شده در انگلیس برای صادرات به این اتحادیه، دارای آلاینده‌های سمّی و خطرناک است، شکایت کرده‌اند و از لندن خواسته‌اند این وضعیت را اصلاح کند.

به گزارش رصد انرژی ، نشریه فایننشال تایمز روز دوشنبه در گزارشی فاش کرد که شرکت‌های انرژی اتحادیه اروپا از این‌که گاز طبیعی مایع (LNG) فرآوری‌شده در انگلیس برای صادرات به این اتحادیه، دارای آلاینده‌های سمّی و خطرناک است، شکایت کرده‌اند و از لندن خواسته‌اند این وضعیت را اصلاح کند.

انگلیس حجم زیادی از این گاز را که عمدتاً از ایالات متحده و قطر می‌آید، فرآوری می‌کند و سپس گاز را از طریق خطوط لوله کارگذاری‌شده در کف دریا به بلژیک و هلند صادر می‌کند.

ازآن‌جایی که کشورهای اتحادیه اروپا در بحبوحه کاهش عرضه گاز از روسیه در تلاش برای پر کردن ذخایر گاز خود هستند، بریتانیا به یک منبع جایگزین حیاتی برای آن‌ها تبدیل شده است.

با این حال، چندین شرکت انرژی اعلام کرده‌اند که در ماه‌های اخیر، گاز تحویلی به پایانه‌های بریتانیا اغلب به عناصر رادیواکتیو آلوده شده است.

شرکت‌هایی که این موضوع را گزارش کردند شامل غول صنعت بلژیک یعنی فلاکسیس Fluxys، شرکت آلمانی تأمین انرژی اروپا (گازپروم آلمان سابق) و شرکت فرانسوی EDF می‌شوند. آنها به‌طور جمعی از شبکه ملی بریتانیا خواسته‌اند برای رفع این مشکل اقدام فوری انجام دهد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که شبکه ملی (برق و گاز) انگلیس اخیراً برای افزایش موقت حجم صادرات گاز خود به سرزمین اصلی اروپا از طریق خط لوله به هلند از تنظیم‌کننده انرژی بریتانیا آفجم Ofgem درخواست کرده است.

با این حال، شرکت اینترکانکتور Interconnector Limited که خط لوله گاز بین بریتانیا و بلژیک را اداره می‌کند، گفت که از این طرح شگفت‌زده شده است، زیرا منابع امسال به‌طور مداوم آلوده بوده و باعث دو بار تعطیلی در خط لوله برای انجام تعمیرات شده است.

شرکت اینترکانکتور در بیانیه‌ای به هیئت کارشناسی که وظیفه بررسی فعالیت شبکه ملی را به‌عهده داشت، گفت که این گاز با مواد “خطرناک، سمّی، رادیواکتیو و پیروفوریک” آغشته شده است. این شرکت گفت که هر گونه افزایش در حجم گاز با این کیفیت، مشکلات را “تشدید” می‌کند و “به افزایش خطر اختلال در جریان‌های مرزی منجر می‌شود که امنیت عرضه اروپا و بریتانیا را به خطر می‌اندازد”.

شرکت EDF فرانسه نیز شکایات مشابهی را اعلام کرد و اظهار داشت که این وضعیت به “کارایی و اثربخشی بازار گاز به‌هم‌پیوسته بریتانیا و اتحادیه اروپا” آسیب رسانده است.

منابع صنعت انرژی نیز گفتند که مقدار معینی از آلاینده‌ها در جریان گاز که گاهی به‌عنوان گردوغبار از آن یاد می‌شود، طبیعی است، با این حال، به‌گفته آنها، میزان گردوغبار در چهار ماه گذشته به “مقدارهای هرگز دیده‌نشده” افزایش یافته است.

شبکه ملی انگلیس، با این حال، گفت که وجود گردوغبار در سیستم انتقال گاز ملی بریتانیا یک “مسئله تاریخی و شناخته‌شده” است و خاطرنشان کرد که افزایش مدت تعمیرات و نگهداری در خطوط لوله “غیرمنتظره نیست”، با توجه به اینکه “جریان گاز به این قاره به‌دلیل نقش مهمی که ما در حمایت از اتحادیه اروپا با تأمین گاز ایفا می‌کنیم، بسیار بالاتر از میزانی است که در یک تابستان معمولی مشاهده می‌شود.”

انتهای پیام/