۹ نیروگاه در مسیر اتصال به خطوط لوله/ معاون وزیر نیرو: اتصال نیروگاه‌ها به شبکه خطوط لوله نفت راهبردی است

۹ نیروگاه در برنامه اتصال به شبکه سراسری خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی هستند و به گفته معاون وزیر نیرو، حذف سوخت‌رسانی تانکری و جایگزینی آن با انتقال فرآورده‌های نفتی از طریق خطوط لوله، آثار مثبت اقتصادی و زیست‌محیطی به‌همراه خواهد داشت.

به گزارش رصد انرژی ، بیش از ۱۴ هزار کیلومتر طول خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی در کشور است و به‌مثابه رگ‌های یک بدن، در اقصی نقاط گستره کشور عزیزمان خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده گسترش یافته است.

با این وجود بر اساس آخرین آمار که مربوط به سال ۱۴۰۱ است، از مجموع ۱۳۱ میلیارد لیتر انتقال نفت خام و فرآورده‌های نفتی کشور، ۶۱ درصد سهم انتقال از خطوط لوله و ۳۹ درصد سهم انتقال با تانکرهای جاده‌پیما است.

هزینه انتقال نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی با تانکرهای جاده‌پیما به طور متوسط ۱۰ برابر هزینه انتقال با خطوط لوله است؛ به‌عبارتی هرچه با توسعه شبکه خطوط لوله، انتقال با خط لوله را جایگزین انتقال تانکری کنیم، هزینه‌ها به یک‌دهم کاهش می‌یابد.

یکی از مبادی مصرف سالانه فرآورده‌های نفتی در کشور، نیروگاه‌ها هستند؛ در واقع تولید برق بسیاری از نیروگاه‌های کشور در فصل سرد سال وابسته به سوخت‌رسانی پایدار فرآورده‌های نفتی است چرا که با توجه به ناترازی گسترده گاز در فصول سرد، وابستگی نیروگاه‌ها به سوخت مایع، یک وابستگی حیاتی و ۱۰۰درصدی است.

برخی نیروگاه‌ها تاکنون به شبکه سراسری خطوط انتقال فرآورده‌های نفتی متصل شده‌اند، اما تعداد زیادی از نیروگاه‌ها نیز هستند که هنوز با سوخت‌رسانی تانکری، سوخت‌رسانی می شوند.

همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در این خصوص گفت: سوخت اصلی نیروگاه‌های کشور گازطبیعی است اما در شرایطی که در تأمین سوخت گاز برای بخش نیروگاهی، محدودیت‌هایی ایجاد شود، مجبور به استفاده از سوخت مایع به عنوان سوخت جایگزین خواهیم بود.

حائری با بیان اینکه “بدون شک اتصال نیروگاه‌ها به شبکه سراسری خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی یک برنامه راهبردی و موثر است”، گفت: با حذف سوخت‌رسانی تانکری و جایگزینی آن با انتقال فرآورده‌های نفتی از طریق خطوط لوله، علاوه بر پایداری در سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها در فصول سرد سال، کاهش هزینه‌های انتقال سوخت، کاهش آثار زیست محیطی تردد تانکرهای سوخت رسانی و کاهش ترافیک جاده‌ای را شاهد خواهیم بود.

درحال حاضر ۹ نیروگاه کشور در مسیر اتصال به خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی هستند که شامل نیروگاه‌های سرو چادر ملو یزد، تابان، خرم‌آباد، علی‌آباد، شهید سلیمی نکا، سیرجان، شریعتی، کاشان و شهید بهشتی لوشان هستند.

نیروگاه سرو چادر ملو در یزد با دریافت ۱۶۵ میلیون لیتر سوخت مایع در سال در اولویت اتصال به شبکه خطوط قرار گرفته است که به این منظور مجوز زیست‌محیطی پروژه نیز توسط نیروگاه جهت اجرای این طرح اخذ شده است.

نیروگاه تابان در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد واقع شده است. این نیروگاه نیز با دریافت حدود ۱۶۹ میلیون لیتر سوخت مایع در سال در اولویت اجرا قرار گرفته است.

نیروگاه خرم آباد از دیگر نیروگاه‌هایی است که در لیست اتصال به شبکه خطوط لوله انتقال نفت قرار گرفته است. حجم مصرف سوخت مایع این نیروگاه در سال بیش از ۱۷۱ میلیون لیتر است. لازم به ذکر است که طول تقریبی مسیر اتصال از نیروگاه به مقصد شبکه خطوط در حدود ۴٫۵ کیلومتر محاسبه شده است.

نیروگاه علی آباد گلستان با مصرف سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون لیتر سوخت مایع نیروگاه دیگری است که با طی مسیر ۳ کیلومتر تا خطوط لوله اصلی نفت از طریق شبکه خطوط لوله سوخت‌رسانی خواهد شد.

سوخت‌رسانی به نیروگاه شهید سلیمی نکا با ظرفیت دریافت سالانه ۵۶ میلیون لیتر سوخت مایع در آذرماه سال گذشته انجام و تاسیسات آن در سرویس قرار گرفت.

نیروگاه سیرجان سالانه بیش از ۷۳ میلیون لیتر سوخت مایع مصرف می‌کند. این نیروگاه نیز توسط نمایندگان معاونت‌های فنی، عملیاتی و کارشناسان مدیریت مهندسی و طرح‌ها بازدید شده‌اند.

نیروگاه شریعتی، واقع در شهر مقدس مشهد نیز سالانه بیش از ۲۷۰ میلیون لیتر سوخت مایع دریافت می‌کند. مسیر اتصال این نیروگاه تا خطوط اصلی نفت در حدود ۹ کیلومتر تخمین زده شده است.

نیروگاه کاشان، سالانه بیش از ۱۷۷ میلیون لیتر سوخت مایع دریافت می‌کند. این نیروگاه نیز با اتصال به شبکه خطوط سوخت مورد نیاز خود را از این طریق دریافت خواهد کرد.

نیروگاه شهید بهشتی لوشان که در منطقه شمالی کشور قرار گرفته است سالانه بیش از ۵۲ میلیون لیتر سوخت مایع دریافت می‌کند.

درواقع با اتصال تمامی این ۹ نیروگاه به شبکه سراسری خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی، از جابه‌جایی سالانه ۱٫۵ میلیارد لیتر فرآورده نفتی با تانکرهای جاده پیما جلوگیری خواهد شد و تردد صدها تانکر از جاده‌های برون‌شهری کشور حذف خواهد شد.

با حذف تردد تانکرها، ضمن کاهش ترافیک برون‌شهری، از صدمات احتمالی تردد این تعداد تانکر که شامل تصادفات احتمالی است، جلوگیری خواهد شد و در مصرف گازوئیلی که برای سوخت این تانکرها استفاده می‌شود صرفه‌جویی شده که این صرفه‌جویی هم آثار مثبت اقتصادی به‌دنبال دارد و هم آثار مثبت زیست محیطی به همراه خواهد داشت.

یکی از مسائلی که نیروگاه‌ها در بحث سوخت‌رسانی زمستانی با آن مواجه‌اند، پایداری سرمای هوا و شرایط نامناسب آب و‌هوایی در زمستان است که در برخی اوقات، تردد تانکرهای سوخت‌رسان را با اختلال مواجه کرده و در طی سنوات گذشته، شاهد بوده‌ایم گاها با نرسیدن به‌موقع تانکرهای سوخت رسان ناشی از برفی شدن جاده‌های منتهی به نیروگاه، سوخت مایع به‌موقع برای تولید برق نرسیده است. با اتصال کامل نیروگاه‌ها به‌ویژه نیروگاه‌هایی که در استان‌های شمالی واقع شده اند به شبکه خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی، این چالش به‌طور کامل مرتفع خواهد شد.

انتهای پیام/