۱۲ هزار مگاوات ناترازی برق داریم/ خاموشی های تابستان بستگی به مصرف مردم دارد

وزیر نیرو گفت: با 12 هزار مگاوات ناترازی برق روبرو هستیم که با برنامه‌ریزی انجام شده و اجرای دقیق آن، مشکلات و موانع به حداقل می‌رسد.

به گزارش رصد انرژی ، علی‌اکبر محرابیان، در حاشیه رونمایی از طرح‌های مرکز راهبری و پایش هوشمند شبکه برق مشترکان شهر تهران و رصدخانه شبکه برق و انرژی شهر تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در رصدخانه شبکه برق و انرژی شهر تهران اقدامات قابل توجهی در دستور کار قرار گرفت که یکی از مهمترین آنها مدیریت مصرف برق با بهره‌مندی از اطلاعات این رصدخانه است.

وزیر نیرو افزود: این امر موجب می‌شود از حداقل انرژی حداکثر استفاده را ببریم و از توان تولید نیروگاه‌ها استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه با تحقق این مهم مشترکان به سمت بهترین و بهینه‌ترین مصرف هدایت می‌شوند، اضافه کرد: با اطلاعات دریافتی از این رصدخانه ملاحظه می‌شود از زمانی که ساعت کار ادارات تغییر یافت از زمان ظهر به بعد، بار مصرف برق ادارات کاهش یافت.

وی در همین رابطه تصریح کرد: با کنترل برق مصرفی ادارات، آن دسته از  دستگاه‌هایی که مصرف برق خود را مدیریت می‌کنند قابل مشاهده و رصد هستند و به آن دسته از دستگاه‌هایی که نسبت به این موضوع بی‌تفاوت هستند تذکر داده می‌شود.

محرابیان تصریح کرد: برای بخش اداری ۱۰۰۰ مگاوات پیش‌بینی‌صرفه‌جویی برق شده است که معادل سه نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی است.

محرابیان همچنین گفت: در بخش خانگی نیز با اجرای طرح الگوی کاهش مصرف در اثر پاداش صرفه‌جویی، ۲۰۰۰ مگاوات کاهش مصرف پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه خبر داد که حدود ۴۰ درصد مشترکان توزیع شهر تهران در خرداد ماه امسال مشمول پاداش صرفه‌جویی شدند.

وزیر نیرو یادآور شد: به هر میزان که هوا گرم‌تر شود پتانسیل صرفه‌جویی نیز افزایش می‌یابد. انتظار می‌رود در روزها و ماه‌های پیش‌رو شاهده صرفه‌جویی بیشتر میزان مصرف برق مشترکان خانگی باشیم.

وی بیان کرد: میزان دمای هوای کشور در خرداد امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳ تا ۶ درجه افزایش یافته، این در حالی است که کاهش مصرف قابل توجهی را شاهد هستیم.

محرابیان با بیان اینکه ۴۵ درصد مصارف برق تهران از طریق کنتورهای هوشمند به صورت برخط در رصدخانه درج می‌شود، ادامه داد: این الگوی خوبی برای مدیریت مصرف خواهد بود؛ البته ۱۰۰ درصد اطلاعات ادارات تهران از طریق کنتور هوشمند در این رصدخانه درج می‌شود.

وزیر نیرو ابراز خرسندی کرد که تا این لحظه، بیش از ۵۰ درصد صرفه‌جویی هدف‌گذاری در بخش ادارات رخ داده است.

وی درباره ناترازی موجود در صنعت برق کشور افزود: با ۱۲ هزار مگاوات ناترازی برق روبرو هستیم که با برنامه‌ریزی انجام شده و اجرای دقیق آن، مشکلات و موانع به حداقل می‌رسد و چنانچه همانند سال گذشته و یک ماهه خرداد، امسال شاهد همکاری بخش‌های مختلف باشیم با کمترین مشکل روبرو خواهیم شد.

وی با بیان اینکه در بخش صنعت کشور میزان مصرف برق نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری یافته است، گفت: تمام تلاش خود را می کنیم که بهترین استفاده را از ظرفیت موجود برای تأمین برق تابستان کنیم و کمترین مشکل را در تأمین برق داشته باشیم، اما خاموشی های تابستان بستگی به مصرف مردم و میزان همکاری آنها دارد.

وی با بیان اینکه اتفاق خوبی که سال گذشته افتاد این بود که بیش از ۱۳۰۰مگاوات نیروگاه بخار را وارد مدار تولید کردیم ، بیان داشت: امسال نیز پیش‌بینی شده همین میزان نیروگاه بخار ایجاد شود، نیروگاه بخار به افزایش راندمان کمک شایانی را می‌کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه تا سال ۱۴۰۱ بیش از ۷۰۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شد، خاطرنشان کرد: مدیریت مصرف گام دوم مدیریت ناترازی کشور به شمار  می‌آید و از پتانسیل بالایی نیز برخوردار است.

وی در ادامه درباره وضعیت آب پایتخت بیان کرد: درحال حاضر تأمین آب تهران در بهترین وضعیت است، اما میزان مصرف آب افزایش یافته و درخواست می‌شود مشترکان مصرف خود را بهینه کنند و صرفه‌جویی داشته باشند.

محرابیان یادآور شد: تصفیه‌‌خانه‌های تهران با حداکثر ظرفیت در حال تولید هستند و سامانه‌های شرق و غرب در حال فعالیت است.

وزیر نیرو در مورد آخرین خبرها از مذاکره با افغانستان نیز گفت: متاسفانه حقابه جمهوری اسلامی ایران رهاسازی نشده و بر اساس معاهده ۱۳۵۱ و تمام موازین بین‌المللی، ایران صاحب حق است اما این حق هنوز آزاد نشده و تأخیر قابل‌توجهی در آن رخ داده است، این در حالی است که وزارت نیرو برنامه‌های مفصلی را برای پایدارسازی آب منطقه سیستان و بلوچستان و مناطق تابعه آن پیش‌بینی کرده است و در کنار آن ایران حقابه خود را دائماً مطالبه می‌کند.

انتهای پیام/