انتقاد معاون وزیر نفت از متانولی‌ها/ متانول‌سازان دست از رقابت منفی بردارند

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با انتقاد از رقابت منفی تولیدکنندگان متانول کشور در بازارهایی چون چین، گفت: متانولی که تنی 220 تا 230 دلار عرضه می‌شود و اغلب در بنادر کشورهای دیگر معطل می‌ماند را در صورت تکمیل زنجیره ارزش می‌توانیم به محصولاتی تبدیل کنیم که 5 تا 7 هزار دلار در تن ارزش داشته باشند.

به گزارش رصد انرژی ، مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در اولین همایش سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی اظهار داشت: امروزه بیش از ۹۷درصد صنعت جهان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به صنعت پتروشیمی وابسته است و به‌دلیل کمبود منابع طبیعی لاجرم بشریت به سمت تولید مصنوعات می‌رود و نقش صنعت پتروشیمی در زندگی مردم جهان، روز به روز درحال افزایش است.

وی افزود: ذخایر درجای هیدروکربوری کشور معادل ۱۱۰۰ میلیارد بشکه مایع است و درحالی که ۱۵۶ میلیارد بشکه ذخایر قابل برداشت نفت و ۳۲ تریلیون مترمکعب ذخایر قابل برداشت گازی ایران هست، ظرفیت عظیمی است که برای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه “از روز هفتم دی‌ماه ۱۴۰۰ که وزیر نفت از شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی بازدید کرد، قرار شد تا پایان دولت یکی از بزرگترین دغدغه‌های صنایع کشور، یعنی کاتالیست، جاذب‌ها و آغازگرهای شیمیایی را رفع کنیم و با تلاش‌هایی که صورت گرفته، تا پایان دولت تمامی آنها بومی سازی خواهند شد”، گفت: صنعت پتروشیمی ایران سابقه‌ای ۶۵ ساله دارد و با احترام به تمامی تلاش‌هایی که در این ۶۵ سال برای توسعه صنعت پتروشیمی صورت گرفته، امروز نقطه عطفی برای صنعت پتروشیمی ایران است.

وی ادامه داد: برابر مطالعاتی که در وزارت صمت صورت گرفته حدود ۶۷درصد معطلی طرح‌ها و پروژه‌ها که عدم‌النفع گسترده‌ای دارد ناشی از اختلال سرمایه‌گذاری و مسائل مالی است و اگر در این بخش کار کرده بودیم، می‌توانستیم امروز از ظرفیت‌ها بیشتر استفاده کنیم.

شاهمیرزایی تأمین مالی را یک کار حرفه‌ای و تخصصی دانست و گفت: در شرایطی که کشورهای متخاصم با تحریم‌های بانکی و استفاده از ابزارهای مختلف به دنبال ایجاد فشار در بخش اقتصادی کشور هستند، فعالان بانکی و متخصصان بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران مختلف که در همایش امروز هم حضور دارند باید در مباحث تأمین مالی گه گلوگاه و تنگنای صنعت پتروشیمی است، ورود کنند، چرا که این حوزه ک بخصوص با تکمیل زنجیره ارزش، سودآوری قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران و کشور به‌همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: برنامه هفتم توسعه که در ابن روزها در حال تصویب نهایی است، در بخش پتروشیمی در تابستان ۱۴۰۱ نهایی شده بود و امروز درحال نهایی سازی روند توسعه پتروشیمی در برنامه هشتم هستیم.

معاون وزیر نفت صنعت پتروشیمی را یک صنعت برنامه‌محور دانست و گفت: درحال تدوین سند ۲۰ ساله توسعه صنعت پتروشیمی هستیم و این سند محور چشم‌انداز ۵۰ ساله صنعت پتروشیمی خواهد بود‌.

وی افزود: بسته سرمایه‌گذاری خوبی برای صنعت پتروشیمی در قالب برنامه هفتم توسعه تدوین شده و به ظرفیت ۱۴۰ میلیون تنی در پایان برنامه هفتم یا میانه برنامه هشتم خواهیم رسید.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه شایسته کشور ایران به عنوان دارنده مقام اول از نظر وجود ذخایر هیدروکربوری است که زنجیره‌های ارزش را تکمیل کنیم، گفت: با تکمیل زنجیره‌های ارزش و تولید محصولات نهایی به جای خام‌بروشی که مورد تاکید رهبر فرزانه انقلاب بوده، صدها و هزاران برابر بیشتر درآمد و منافع برای کشور حاصل خواهد شد.

شاهمیرزایی به اقدامات جهادی و برنامه‌محور دولت سیزدهم بدلی تکمیل طرح‌های بر زمین مانده و نیمه تمام اشاره کرد و گفت: طرحی داریم که از سال ۸۳ در حد مجوز باقی مانده و با داشتن مجوز اصولی، اجرایی نشده بود و تازه امسال یرای اجرایی شون این طرح اقدام کردیم، مثل پتروشیمی ابن سینای همدان، همچنین پتروشیمی گلستان که ۱۸ سال پیس کلنگ زنی شده بود و قریب به ۱۱سال متوقف مانده بود را فعال کردیم.

وی ادامه داد: از تمام نخبگان ایرانی در داخل و خارج از کشور دعوت می‌کنیم که برای تدوین چشم‌انداز ۵۰ ساله صنعت پتروشیمی، به ما کمک کنند و اگر نخبگان ایرانی در کشورهای تراز اول جهان، دانش فنی توسعه داده شده در اختیار دارتد، این دانش فنی را به دست صنعتگران ایرانی برسانند.

معاون وزیر نفت با انتقاد از رقابت منفی متانول‌سازان در بازار چین گفت: خود چینی‌ها در سفری که ما به این کشور داشتیم انتقاد می‌کردند که چرا متانول ایران آنقدر ارزان به بازار چین می‌رسد و ما را متضرر کرده است.

وی افزود: ما همه در یک کشتی هستیم و باید منافع ملی را در نظر بگیریم و از رقابت منفی و مخرب در بازارهای هدف جلوگیری کنیم.

شاهمیرزایی تصریح کرد: متانولی که تنی ۲۲۰ تا ۲۳۰ دلار عرضه می‌شود و اغلب در بنادر کشورهای دیگر معطل می‌ماند را در صورت تکمیل زنجیره ارزش می‌توانیم به محصولاتی تبدیل کنیم که ۵ تا ۷ هزار دلار در تن ارزش داشته باشند.

معاون وزیر نفت صنعت پتروشیمی را شاگرد اول توسعه در کشور دانست و گفت: باید به سمتی برویم که تمام محصولات شناسنامه‌دار پتروشیمی در داخل کشور تولید شود.

وی افزود: سرمایه گذاری با هدف میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی با ما جلساتی برگزار گرد و تنها شرط آن این بود که بالای ۹۰درصد کالاها و تجهیزات از آن کشور تأمین شود که ما اعلام کردیم امروز بالغ بر ۸۵ درصد تجهیزات پتروشیمی از داخل ایران قابل تأمین است و در ۳ یا ۴ سال آینده این خودکفایی به ۱۰۰درصد می‌رسد.

معاون وزیر نفت با اشاره به توسعه صنعت پتروشیمی در غرب و جنوب غرب کشور گفت: باید برای ایجاد صنایع شیمیایی سازگار با شرایط اقلیمی در مناطق شرقی کشور هم بررسی و برنامه‌ریزی کنیم.

وی افزود: جا دارد از هلدینگهایی که از ظرفیت‌های فعلی خود برای تولید محصولات جدید و توسعه زنجیره ارزش استفاده کرده‌اند و همچنین از هلدینگ‌هایی که به توسعه بخش بالادستی برای دسترسی پایدار به خوراک ورود کرده اند تقدیر و تشکر کنم‌.

معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: اتفاق بزرگی که رخ داده و انقلابی در صنایع کشور ایجاد کرد، بحث فروش اعتباری است که از ایران پلاست ۱۴۰۱ کلید خورد و در ۶ ماهه اول امسال بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی در بورس کالا انجام شد که فعالان ابن حوزه ۳۵ هزار میلیارد تومان آن را استفاده کردند و در آبان ماه نیز ۷۲۰۰ میلیارد تومان فروش اعتباری صورت گرفت که قریب به ۵۲۰۰ میلیارد تومان مورد استفاده قرار گرفت، یعنی خریداران محصولات پتروشیمی در بورس کالا سیراب شدند و این اقدام مهم، بسیاری از صنایع راکد را دوباره فعال کرد و در زمینه تامین نقدینگی و سرمایه در گردش که مشکل همیشگی این واحدها بوده، بسیار اقدامی راهگشا بود‌.

وی افزود: امسال به مدد تسهیل شرایط، ۱٫۳ میلیون تن تقاضای داخلی برای محصولات پتروشیمی افزایش می‌یابد چرا که توان خرید واحدهای پایین دستی ارتقا پیدا کرده است.

معاون وزیر نفت خاطر نشان کرد: این ابتکار برای ۱۵ هزار واحد صنعتی در کشور که خوراکشان از محصولات پتروشیمی تأمین می‌شود، یک اقدام موثر و ابتکار عمل موفق بود‌.

انتهای پیام/