بلومبرگ: روسیه دیگر گاز خود را ارزان نمی‌فروشد

بلومبرگ تلاش غرب برای اعمال سقف قیمت نفت را نشانه ضعف آنها در برابر روسیه دانست و تاکید کرد: شواهد نشان می‌دهد روسیه دیگر گاز خود را با تخفیف نمی‌فروشد.

به گزارش رصد انرژی ، اعمال سقف قیمت نفت را می‌توان نشانه ضعف و نه نشانه قدرت دانست؛ زیرا بدین معناست که امتناع از خرید نفت روسیه کاملا فیصله یافته است. سقف قیمت نشان می‌دهد که غرب چقدر به منابع روسیه و به همه ترفندهای اقتصادی و دیپلماتیک برای دستیابی به آن نیاز دارد.

به دنبال طرح ایده اعمال محدودیت قیمت برای منابع انرژی روسیه، رهبران کشورهای غربی در ژوئن گذشته در اجلاس G7 صحبت کردند که محدودیت‌های قیمتی برای نفت باید از دسامبر و فرآورده‌های نفتی در فوریه اعمال شود، اما در مورد گاز امکان توافق وجود نداشت.

روسیه بارها هشدار داده است که منابع انرژی را به کشورهایی که به دنبال اجرای ساز و کارهایی مربوط به محدودیت‌های اجباری در قیمت خرید هستند، صادر نخواهد کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هم به دنبال آن تاکید کرد که مسکو قصد ندارد به بهای منافع خود چیزی به خارج از کشور عرضه کند.

از سوی دیگر بلومبرگ به نقل از تاجران گزارش داد که گاز طبیعی مایع ساخالین ۲ روسیه دیگر با قیمت ارزان فروخته نمی‌شود و این پروژه توانسته سه محموله در آسیا را با قیمتی نزدیک به بازار به فروش برساند.

همچنین ال ان جی روسیه دیگر با تخفیف در آسیا موجود نیست و این نشان می‌دهد که نگرانی خریداران در مورد تحریم‌های غرب و لطمه به وجهه آنها کاهش یافته است.

ساخالین ۲ هفته گذشته سه محموله گاز طبیعی مایع را فروخت که در ماه دسامبر بارگیری می‌شود و قیمت آنها تقریباً به قیمت‌های فعلی بازار بود. ساخالین۲ در ماه سپتامبر در چند نوبت گاز طبیعی را با تخفیف قابل توجه نسبت به قیمت‌های آن دوره به بازار ارسال کرد.

انتهای پیام/ بلومبرگ