تعمیرات ۱۴۰روزه سکوهای پارس جنوبی به‌پایان رسید

تعمیرات سکوهای پارس جنوبی که حدود 140 روز پیش در 29 خرداد امسال آغاز شده بود، به پایان رسید؛ تا تولید گاز از پارس جنوبی برای زمستان امسال، در حداکثر شرایط موجود باشد.

به گزارش رصد انرژی ، حدود ۱۴۰ روز پیش، شاهد آغاز تعمیرات اساسی سکوهای پارس جنوبی برای تولید حداکثری گاز در فصل سرما بودیم و امروز مدیرعامل شرکت نفت‌و گاز پارس از پایان این عملیات خبر داد.

میدان گازی پارس جنوبی به‌عنوان بزرگ‌ترین میدان مشترک گازی جهان، ۷۰درصد گاز کشور را تأمین می‌کند و وابستگی ۷۵درصدی سبد انرژی کشور به گاز، از اهمیت بالای این میدان گازی در تأمین انرژی اولیه کشور حکایت دارد.

۲۹‌خرداد امسال بود که عملیات تعمیرات اساسی سکوهای پارس جنوبی با تعمیرات سکوی شماره ۵ آغاز شد. طبق اعلام وزارت نفت، تعمیرات اساسی که امسال در سکوهای گازی پارس جنوبی انجام شد، متفاوت‌ترین تعمیرات اساسی در طول عمر پارس جنوبی بود و در حالی‌ که ۲۳ سال از عمر برداشت از این میدان گازی می‌گذرد، برای نخستین بار عملیات ایزولاسیون خطوط دریایی از سکوهای گازی پارس جنوبی انجام شد.

محمدحسین متجلی، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در این خصوص، با بیان اینکه برای تولید گاز غنی در زمستان امسال تعمیرات اساسی پیش از آغاز سرما پایان یافت، گفت: با انجام تعمیرات اساسی روی سکوهای تولیدی، آماده برداشت حداکثری گاز از این میدان مشترک هستیم.

وی ادامه داد: با برداشت زودهنگام از فاز ۱۱ پارس جنوبی ۷ میلیون مترمکعب در روز و راه‌اندازی خط لوله جدید دریایی فاز ۱۶، آمادگی کامل برای تولید گاز در زمستان را داریم.

انتهای پیام/