تنش آبی در ۳۳۹ شهر ایران/ ۶ هزار و ۳۶۱ روستا آبرسانی سیار می‌شوند

در حال حاضر ۳۳۹ شهر کشور دارای تنش آبی هستند که این تعداد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است؛ همچنین ۶ هزار و ۳۶۱ روستا به صورت سیار آبرسانی می‌شوند.

به گزارش رصد انرژی ، هاشم امینی، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در نشستی خبری اظهار داشت: در چهارمین سال خشک پیاپی به سر می‌بریم و ۲۶ استان کشور با بارش‌های زیرنرمال مواجه هستند.

وی افزود: ۴ استان بارش‌های نرمال و تنها یک استان بارش‌های فرانرمال در سال آبی جاری داشته است، در این استان‌ها نیز بارش‌های نقطه‌ای موجب افزایش آمار بارش‌ها شده است.

امینی با بیان اینکه “۱۹۸۴ پروژه برای شهرهای دارای تنش آبی تعریف شده که پیشرف فیزیکی ۵۰درصدی دارند”، گفت: تلاش می‌شود با اجرای این پروژه‌ها، تنش آبی به‌حداقل ممکن برسد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۳۳۹ شهر کشور دارای تنش آبی هستند که این تعداد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است؛ همچنین ۱۶ استان کشور و ۲۸ شهر در شرایط خاص تأمین آب قرار دارند که برای مدیریت تأمین آب در تمامی این مناطق، برنامه‌ریزی شده است و پروژه‌های فعالی دارند.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به فرارسیدن چهل و پنجمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، از تخصیص ۲۶۶۰۰ میلیارد ریال برای اجرای پروژه های آبرسانی شهری خبر داد و گفت: تامین آب شرب بهداشتی پایدار در قالب ۹۳ پروژه در سطح کشور از طریق حفر و تجهیز ۳۱۹ حلقه چاه به ظرفیت ۶۴۱۶ لیتر در ثانیه و اجرای ۵۴۸ کیلومتر خطوط انتقال و جمع آوری چاه ها صورت پذیرفت.

وی همچنین درخصوص اقدامات انجام شده در حوزه فاضلاب شهری و روستایی برای ایام دهه فجر امسال نیز گفت: جمع آوری و تصفیه و دفع بهداشتی فاضلاب در قالب ۶۴ پروژه صورت گرفت که عملیات ان شامل اجرای ۴۷ کیلومتر خط انتقال، لوله گذاری شبکه جمع آوری به طول ۵۷۳ کیلومتر می باشد.

امینی تعداد روستاهایی را که در ایام دهه فجر امسال به آب پایدار دسترسی پیدا می کنند را نیز ۸۴۳ روستا عنوان کرد و گفت: هم در حوزه منابع آب سطحی و هم منابع آب زیرزمینی دچار چالش هستیم و همین امر ضروت بکارگیری از انواع تجهیزات و تاسیسات برای مدیریت آب را دوچندان می کند.

وی مدیریت آب را جزو مهمترین خدمات کشور به مردم قلمداد کرد و افزود: از مردم نیز درخواست داریم مدیریت مصرف را مدنظر قرار داده تا بتوانیم کمترین میزان تنش آبی را در سال ۱۴۰۳ داشته باشیم.

امینی با بیان اینکه از مهر ماه سال جاری کلیه شهرهای کشور مورد رصد قرار گرفته و میزان ناترازی و تنش های موجود مورد بررسی قرار گرفته، اظهار داشت: همه پروژه های اضطراری و رفع تنش برای تابستان سال آینده شناسایی شده و در حال آماده شدن برای گذر از تابستان ۱۴۰۳ با کمترین میزان تنش آبی هستیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از مشترکین نیز خواست تا با تغییر نگرش در مصرف آب یاری رسان صنعت آب باشند..

امینی در ادامه خاطر نشان کرد: امروز بیش از ۹۹ درصد در حوزه شهری و ۸۷ درصد در حوزه روستایی آب شرب پایدار تامین شده و در بخش فاضلاب نیز با توجه به اینکه ۳ دهه از آغاز این صنعت می گذرد، ۵۴ درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار گرفته اند که این میزان در ۲۶۶ تصفیه خانه در گردش است.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۱۰۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه در دولت سیزدهم در قالب پروژه های آبرسانی در حال اجرا داریم. در بخش فاضلاب نیز ۷۱ پروژه در دولت سیزدهم برنامه ریزی شد که ۲۷ پروژه از آن تاکنون اجرایی و یا به اتمام رسیده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور همچنین گفت: در حوزه آب شیرین کن ۳٫۲ جمعیت کشور به عنوان جامعه هدف مورد توجه قرار گرفت که تاکنون ۱٫۴ از آن در قالب ۱۰۵ پروژه به مرحله اجرا رسیده است.

امینی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه ۳۶۴۰ روستا تاکنون آبرسانی شده، به پروژه های در دست اجرا در حوزه جهاد آبرسانی پرداخت و گفت: تا پیش از روی کار آمدن دولت سیزدهم با یک عقب افتادگی تاریخی در حوزه آب شهر و روستاها مواجه بودیم که طول بیش از ۲ سال و نیم گذشته ۸۷ درصد آبرسانی روستایی صورت گرفته و بنا داریم تا پایان طرح جهاد آبرسانی این رقم را به ۹۲ درصد برسانیم.

در ادامه این نشست، علی سیدزاده، مدیر کل دفترمدیریت مصرف آب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یک معضلی به اسم انشعابات غیرمجاز داریم که سالانه بالغ بر ۸۰ هزار تا ۱۰۰ هزار انشعاب غیرمجاز در کشور شناسایی و رفع می‌شوند.

وی افزود: از مهمترین دلایل ایجاد انشعابات غیرمجاز، ساخت‌و سازهای غیرمجاز در خارج از بافت شهرها است.

سیدزاده در خصوص تعداد روستاهایی که به صورت سیار آبرسانی می‌شوند، گفت: در حال حاضر ۶ هزار و ۳۶۱ روستا به صورت سیار آبرسانی می‌شوند که اغلب این روستاها در مناطق صعب‌العبور واقع شده اند.

وی ادامه داد: جمعیت برخوردار روستایی از شبکه آب شرب پایدار و بهداشتی بالغ بر ۸۵درصد است که این رقم تا پایان دولت با اجرای پروژه‌های جهاد آبرسانی به ۹۲ درصد خواهد رسید.

انتهای پیام/