توافق بزرگ نفتی بین روسیه و هند

شرکت روس‌نفت اعلام کرد که مسکو و دهلی نو توافق کرده‌اند که عرضه نفت خام با گریدهای متفاوت به هند را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

به گزارش رصد انرژی ، شرکت بزرگ انرژی روسیه موسوم به “روس‌نفت” اعلام کرد که مسکو و دهلی نو توافق کرده‌اند که عرضه نفت خام با گریدهای متفاوت به هند را “به میزان قابل توجهی افزایش دهند”.

این شرکت روسی در بیانیه ای مطبوعاتی در وب سایت خود اعلام کرد که در جریان سفر ایگور سچین، مدیرعامل روس نفت به هند، توافقی با شرکت نفت این کشور صورت گرفته است.

در این بیانیه آمده است که سچین با رؤسای برخی از بزرگترین شرکت های نفت و گاز هند نیز دیدار و در مورد همکاری‌های گسترده‌تر در بخش انرژی گفتگو کرده است.

بر اساس این گزارش، تسویه معاملات احتمالی با ارزهای ملی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

روسنفت با اشاره به آمار و داده های وزارت بازرگانی و صنعت هند اعلام کرد که روسیه در مبادلات با هند در سال ۲۰۲۲ برای اولین بار به گردش تجاری ۳۸٫۴ میلیارد دلار رسید و به یکی از پنج شریک تجاری برتر این کشور تبدیل شد.

انرژی بخش عمده ای از تجارت دوجانبه این دو کشور را تشکیل می دهد. به گفته الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، خرید نفت دهلی نو از روسیه در سال گذشته بیش از ۲۰ برابر شده است.

هند، سومین واردکننده بزرگ نفت خام جهان، مدت کوتاهی پس از آغاز عملیات نظامی مسکو در اوکراین و تحریم های غرب، خرید نفت روسیه را افزایش داد.

هند که بارها تاکید کرده است که امنیت انرژی اولویت اصلی این کشور است، ترجیح می‌دهد تسلیم فشارهای غرب نشود و حتی پس از اجرایی شدن سقف قیمت نفت روسیه در گروه ۷ در اواخر سال گذشته میلادی، به ذخیره‌سازی منابع نفت روسیه ادامه داد.

انتهای پیام/ راشاتودی