توقف طرح انتقال آب خزر تا زمان اخذ مجوز سازمان حفاظت محیط زیست

سخنگوی صنعت آب از توقف اجرای انتقال آب خزر به فلات مرکزی تا زمان اخذ تأییدیه زیست محیطی و تمدید طرح تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینی تا سال ۱۴۰۴ خبر داد.

به گزارش رصد انرژی ، فیروز قاسم‌زاده، سخنگوی صنعت آب در نشستی خبری اظهار داشت: بحث انتقال آب خزر به فلات مرکزی تا زمان اخذ تأییدیه از سازمان حفاظت محیط زیست متوقف است و اینطور نیست که بگویم مطالعات آن ادامه دارد، بلکه این پروژه تا زمان اخذ تأییدیه سازمان حفاظت محیط زیست اجرا نخواهد شد.

وی افزود: ۵۴ درصد مشترکان آب بخش خانگی، مشترکان خوش مصرف هستند که برای این دسته از مشترکان، سندی در وزارت نیرو در حال تدوین است که مشمول مشوق‌هایی شوند؛ مشترکان پرمصرف و بدمصرف نیز بر اساس مصوبه هیئت وزیران با افزایش تعرفه آب مواجه می‌شوند و در صورت عدم توجه به اخطارها، قطع آب در انتظار آن‌هاست.

سخنگوی صنعت آب در خصوص تعرفه آب افامتگاه‌های غیردائم گفت: این اقامتگاه‌ها ممکن است استخر داشته باشند و آب زیادی را برای این منظور صرف کنند؛ برای این موضوع آیین‌نامه‌ای ابلاغ شده و مشترکانی که مصرف آنها در دامنه بدمصرف قرار دارد با افزایش تعرفه مواجه هستند.

وی ادامه داد: این دسته از مشترکان باید قبوض آب صادر شده را پرداخت کنند و بخشودگی پس از صدور قبض وجود ندارد و در صورتی که این قبوض پرداخت نشود، آب این مشترکان قطع خواهد شد.

سخنگوی صنعت آب تصریح کرد: اقامتگاه‌هایی که کار خدماتی ارائه می‌دهند، مشمول این طرح نمی‌شوند و برای آنها تعرفه نوع دیگری محاسبه می‌شود؛ بدین گونه که یکبار جریمه خواهند شد و در صورت عدم رعایت واحد تا زمان اخذ تعهدات لازم پلمب خواهد شد.

قاسم‌زاده با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای حق‌آبه هیرمند گفت: جلسات متعددی با طرف افغان برگزار کردیم، رایزنی‌ها در حال انجام است و بحث‌های موجود باید حل و فصل شود و تمام تلاش ما این است که بتوانیم حق‌آبه را دریافت کنیم.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه “وزارت نیرو به تعدات خود در قبال احیای دریاچه ارومیه تقریبا به صورت کامل عمل کرده”، گفت: میزان بارندگی‌ها در حوزه دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل ۱۵ درصد کاهش یافته و اگر امسال بارندگی داشته باشیم، می‌توانیم تا حد زیادی این مساله را جبران کنیم

وی افزود: متولی احیای دریاچه ارومیه ستاد احیاء تعیین شده که در این حوزه نیز فعال است و وزارت نیرو نیز به مسئولیت‌هایی که بر عهده آن گذاشته می‌شود انجام می‌دهد.

قاسم‌زاده با بیان این‌که “هشت تکلیف برای وزارت نیرو تعیین شده بود که تاکنون نیز نسبت به آنها پایبند بوده”، گفت: ۴۰ درصد مصارف کشاورزی کاهش پیدا کرد و در این زمینه اقدامات خوبی از سوی وزارت نیرو صورت گرفت.

سخنگوی صنعت آب با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای اجرای طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی، اذعان داشت: برای اجرای این طرح نقص‌هایی وجود داشت به همین دلیل نسبت به برنامه تعیین شده فاصله گرفتیم و به‌جای آنکه تا پایان برنامه ششم شاهد کاهش برداشت ۱۱ میلیارد مترمکعبی از منابع زیرزمینی باشیم، این رقم به میزان ۳٫۳ میلیارد مترمکعب محقق شده است.

وی افزود: طرح تعادل بخشی و اهداف آن تا سال ۱۴۰۴ تمدید شده و پروژه‌هایی نیز در این زمینه تعریف شده که بتوانیم به عدد ۱۱ میلیارد مترمکعب دست یابیم.

انتهای پیام/