دبیرکل اوپک درگذشت

دبیرکل اوپک پس از سال‌ها فعالیت در عرصه‌های مختلف صنعت نفت شامگاه سه‌شنبه (14 تیرماه) در سن ۶۳ سالگی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش رصد انرژی ، محمد سانوسی بارکیندو ، سیاستمدار نیجریه‌ای و دبیرکل سازمان اوپک در سن ۶۳ سالگی درگذشت.

مله کیاری، رئیس شرکت ملی نفت نیجریه، این خبر را روز چهارشنبه در توییتی اعلام کرد که توسط دو منبع آگاه در اوپک نیز تایید شد. کیاری اوایل صبح چهارشنبه در حساب تأیید شده توییتر خود نوشت: “ما دکتر… محمد سانوسی بارکیندو را از دست دادیم.”

هنوز اطلاعات چندانی درباره علت فوت ناگهانی وی در دسترس نیست، اما بارکیندو روز سه‌شنبه ازسوی محمدو بوهاری، رئیس‌جمهوری نیجریه در کاخ ریاست‌جمهوری مورد استقبال قرار گرفت و رئیس‌جمهوری نیجریه از دوره ۶ ساله دبیرکلی ایشان تمجید و او را سفیر شایسته این کشور توصیف کرد.

بارکیندو سیاستمدار اهل نیجریه متولد سال ۱۹۴۴ میلادی بود، وی در سال ۱۹۸۱ میلادی موفق به دریافت لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه احمدو بلو در شهر زاریا نیجریه شد، وی همچنین مدرک فوق لیسانس اقتصاد نفت از دانشگاه آکسفورد انگلیس و دکترای افتخاری علوم از دانشگاه فناوری مادبیو آداما نیجریه داشت.

وی در دوم ژوئن ۲۰۱۶ به‌عنوان بیست‌وسومین دبیرکل اوپک انتخاب شده بود و قرار بود یکم اوت (دهم مردادماه امسال) پس از پنج سال سکانداری دبیرخانه اوپک، جایگاه دبیرکلی را به هیثم الغیص از کویت به‌عنوان دبیرکل منتخب این سازمان تحویل دهد.

انتهای پیام/