دستور فوری رئیس جمهور برای قبوض گاز/ اعمال تخفیف ۷۰ درصدی تعرفه‌های افزایش‌یافته برای همه کشور

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران گفت: با دستور رئیس‌جمهور، به منظور کمک به اقتصاد خانوارها در شرایطی که کشور با سرمای بی‌سابقه مواجه شده بود، تعرفه افزایش یافته گاز با تخفیف ۷۰ درصدی محاسبه می شود.

به گزارش رصد انرژی ، مسلم رحمانی، مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: در مورد تعرفه‌ها، بر اساس بند م تبصره یک قانون بودجه ۱۴۰۱ باید الگوی مصرف را اصلاح می کردیم و همچنین بر اساس بند “ک” تبصره ۱۵ همین قانون، بایستی مشترکینی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بودند و الگوی مصرف را رعایت می کردند، قبوض آنها رایگان شود که این رایگان شدن قبوض خانوارهای تحت حمایت نهادهای حمایتی، از محل افزایش تعرفه بدمصرف ها و پرمصرف‌ها باید تأمین شود که بر این اساس، اصلاح تعرفه‌ها برای پرمصرف‌ها در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: از ۱۶ آذر مصوبه جدید در مورد اصلاح تعرفه‌های از سوی دولت ابلاغ شد که بر اساس آن، سه پله اول بدون تغییر به اسم مصارف متعارف، سه پلکه ۴تا ۶ با سی درصد افزایش تعرفه ها و ۴ پله ۷ تا ۱۰، با ۵۰ درصد افزایش تعرفه مواجه شدند که مشترکینی که در این ۷ پله قرار می گرفتند مشترکین پرمصرف ما هستند.

رحمانی ادامه داد: دو پلکان یازدهم و دوازدهم مشترکینی بسیار پرمصرف و بدمصرف هستند که تعرفه های آنها، با رقم ثابت ۵ هزار تومان و ۶ هزار تومان محاسبه می شود.

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: به محض اینکه مصوبه از سوی دولت ابلاغ شد، در رسانه‌ها و به شیوه‌های مختلف به مردم توضیح دادیم که مصارف را کنترل کنند و به تمام مشترکینی که سال گذشته در محدوده مصارف بالاتر از پلکان چهارم بودند، پیامک زده شد تا هم به تعرفه‌های جدید دقت داشته باشند و هم به پایداری شبکه گاز کمک کنند.

وی افزود: همزمان با این مصوبه، موج سرمای بی‌سابقه ای وارد کشور شد و از ابتدای دی ماه سرمای بی سابقه ای را شاهد بودیم به طوری که بیش از ۲۶ مرکز کشور دمای زیر صفر را شاهد بودند و ماندگاری سرما هم در کشور بی‌سابقه بود و تا همین الان هم تعدادی زیادی از شهرهای کشور زیر صفر هستند.

رحمانی خاطرنشان کرد: این سرما و ماندگاری یک مقدار مصارف را دچار چالش کرده بود و با قبوض جدیدی که صادر شد، شاهد افزایش گازبهای برخی مشترکین بودیم.

وی ادامه داد: از ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار قبض گازی که در این چند روز صادر شده، نزدیک به ۶۰ درصد قبض‌ها در همان سه پلکان اول قرار گرفتند و افزایش تعرفه‌ای نداشتند و فقط ۱٫۶ درصد مشترکین وارد پلکان یازدهم و دوازدهم شدند، اما با توجه به اینکه در همین ۱٫۶ درصد، برخی مشترکین در روستاها و شهرهای کوچک بودند، آقای رئیس جمهور دستور جدیدی صادر کردند.

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران خاطرنشان کرد: با دستور رئیس‌جمهور، به منظور کمک به اقتصاد خانوارها در شرایطی که کشور با سرمای بی‌سابقه مواجه شده بود، تعرفه افزایش یافته طبق مصوبه‌ای که از ۱۶ آذرماه ابلاغ شده بود، برای تمامی قبوض صادر شده و در دست صدور، ۷۰ درصد تخفیف خواهد داشت.

وی افزود: مصوبه دولت پابرجا هست و این مصوبه از ابتدای ۱۴۰۲ اجرایی خواهد شد، اما با دستور جدید رئیس جمهوری، این تخفیف تعرفه تا پایان فصل سرد امسال اعمال می‌شود.

رحمانی تصریح کرد: بازبینی و اصلاح قبوض صادر شده از فردا آغاز می‌شود و کسانی که قبوض خود را پرداخت کرده‌اند، در مبالغی که با تعدیل مواجه می‌شود، در قبوض بعدی بستکانکار خواهند شد.

انتهای پیام/