سد چمشیر آبگیری می‌شود

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه "سد چمشیر آبگیری خواهد شد "، گفت: چرا باید کسی که در مورد سد هیچگونه شناخت علمی ندارد نظر بدهد؟ چرا باید کارشناس کامپیوتر یا روانشناسی در مورد سد حرف بزند که هیچ مبنای علمی ندارد؟

به گزارش رصد انرژی ، سیدعلی احمدزاده، استاندار کهگیلویه و بویراحمد در حاشیه نشست شورای آموزش و پرورش این استان در پاسخ به سوالی در خصوص حاشیه سازی‌های اخیر برای سد چمشیر گفت: همه مطالعات و کارهای مطالعاتی در چند فاز در سد چمشیر انجام شده، دریاچه و بستر آن مورد مطالعات علمی قرار گرفته و وضعیت جدیدی برای این سد رخ نداده است.

وی ادامه داد: چرا باید کسی که در مورد سد هیچگونه شناخت علمی ندارد نظر بدهد؟ چرا باید کارشناس کامپیوتر یا روانشناسی در مورد سد حرف بزند که هیچ مبنای علمی ندارد؟ ممکن است که برخی از آدم‌های علمی هم در خصوص سد اظهار نظرهایی کرده باشند اما این سوالات در گذشته همه پاسخ داده شده است.

احمدزاده با ذکر این موضوع که در سد چمشیر همه چیز دیده شده است، یادآور شد: این سد هیچ مشکلی ندارد و در حال آبگیری است.

وی با بیان اینکه در جلسه هیئت دولت چند روز پیش با وزیر نیرو در این خصوص صحبت کرده است، گفت: قبل از آن هم با رئیس جمهور در مورد سد صحبت کرده بودم، وزیر نیرو به من گفت همان نظری که شما در خصوص سد دارید همان نظر را هم ما داریم.

استاندار در ادامه افزود: اینکه عده‌ای راه می‌افتند و کارهای بزرگ نظام را کوچک و یا وارونه جلوه می‌دهند به چه معناست؟ وقتی دلیل علمی ندارند و تنها جنجال به پا می‌کنند تا کارهای کشور کمرنگ جلوه داده شود کاری که برای کشور تحول زاست آن را آسیب جلوه می‌دهند.

وی گفت: سد هیچ مشکلی برای آبگیری ندارد، اگر قرار است کسی درباره آن حرف بزند باید وزارت نیرو بگوید که مشکل دارد بعضی‌ها می‌خواهند مصالح و منافع کشور و مردم را فدای منافع خودشان کنند؛ سد چمشیر یک سد بسیار مهم و تحول ساز در کشور است.

وی با بیان اینکه سد آبریز بیشتر از سد چمشیر سهمیه آبی برای ما دارد و آن را هم باید بسازیم، گفت: سد چمشیر در جایی ساخته می‌شود که صنایع بزرگ نفت و گاز و پتروشیمی را داریم و برای پیشرفت در این حوزه نیاز به سهمیه آب داریم الان فاز اول پالایشگاه گچساران را در سفر دوم خواهیم داشت که در کل و در همه فازهای آن ۱۰۵ هزار بشکه در روز ظرفیت آن است و در فاز اول ۳۵ هزار بشکه خواهد بود در حالی که کل پالایشگاه شیراز ۳۲ هزار بشکه ظرفیت دارد برای این کارهای بزرگ به آب پایدار نیاز داریم.

وی در ادامه اظهارات خود افزود: سد چمشیر هیچگونه مشکل علمی ندارد یک کار بزرگ را نظام آغاز کرده و به نتیجه رسیده، ما به غیر از آب به برق آن نیاز داریم برقی که تولید می‌کند کل هزینه های سد را بر خواهد گرداند در حالی که اکنون مشکل برق در کشور داریم و تاسیسات تولید برق سد توسط سرمایه گذار خارجی آماده شده است.

احمدزاده ادامه داد: هیچگونه تغییری در ای‌سی آب ایجاد نخواهد شد جلسه‌ای برای سد آبریز و چمشیر در وزارت نیرو داشتیم از متخصصان و مهندسان وزارت سوال کردم که موضوع فاجعه گتوند چیست مگر مطالعه درستی انجام نشده که یکی از بهترین متخصصان سدسازی گفت: ای‌سی آبی که به پشت سد می‌ریخت ۱۱۰۰ بود که برای کشاورزی خوب است، اما اکنون ای سی آن ۹۵۰ شده است پس چرا دروغ برای کارهای بزرگ گفته می شود تا این کارها زیر سوال برود.

وی گفت: مدیر آب استان کهگیلویه و بویراحمد از قویترین نیروهای کارشناس آب و زمین شناسی در کشور است و باید بگوید مشکلی وجود دارد یا نه؛ نباید کسی که هیچگونه علمی در خصوص سد ندارد جریان سازی کند.

​استاندار با ادای احترام به کسانی که نظرات علمی در خصوص پروژه‌های کشور و استان دارند با ذکر این موضوع که یک عده‌ای بیمار و یک عده‌ای هم معاند نظام و یک عده‌ای دیگر حقوق بگیر برای تخریب نظام و کارهای بزرگ صورت گرفته در آن هستند با بیان اینکه این سد را از سال گذشته تاکنون به صورت جد برای تحول استان در دستور کار قرار دادیم یادآور شد: سد آبگیری خواهد شد و به چرخه توسعه کشور و استان خواهد آمد زیرا مطالعات آن نشان داده که خلاف این دروغ‌هاست.

انتهای پیام/ پاون