سوآپ فرآورده‌های نفتی روسیه از خاک ایران آغاز شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: همکاری‌ها با کشور روسیه عمدتا علاوه بر توسعه میادین نفت و گازی که اکنون در فرآیند انجام مطالعات مهندسی مخزن و مطالعات پایه هستیم، شامل سوآپ فرآورده‌های نفتی نیز شده است و ما محموله‌هایی را در حال دریافت هستیم.

به گزارش رصد انرژی ، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت در حاشیه نشست معرفی فرصت‌های سرمایه‌ گذاری در پروژه‌های تامین خدمات شناوری مورد نیاز شرکت ملی نفت ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۱۵۰ سکوی نفتی و گازی در کشور وجود دارد که بالغ بر ۱۰۰ شناور خارجی کار خدمات، پشتیبانی و سایر امور را انجام می‌دهند که متاسفانه همه این شناورها و خدمه آنها خارجی هستند.

وی افزود: در همین راستا شرکت ملی نفت ایران در امتداد معنویات دولت سیزدهم، ایجاد اشتغال پایدار و رونق کسب و کار تصمیم به ساخت ۱۰۰ شناور حوزه دریای خلیج فارس و خزر را گرفته است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت تصریح کرد: قرار شده مسئولیت این کار به سازندگان و سرمایه گذاران ایرانی به صورت BOO یا ساخت یا عملیات و مالکیت در اختیارشان قرار بگیرد.

خجسته‌مهر با بیان اینکه “سرمایه‌ گذاری جهت ساخت این ۱۰۰ شناور یک میلیارد دلار برآورد شده و اکنون حدود ۴۵ شرکت ایرانی متقاضی سرمایه‌ گذاری در این حوزه هستند”، گفت: شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه در اولویت قرار دارند؛ امتیازاتی را که ما به این سازندگان و سرمایه گذاران می‌دهیم اینگونه است که خرید و دریافت خدمات از آنها را در یک بازده ۱۰ ساله تضمین می‌کنیم.

معاون وزیر نفت در خصوص آخرین وضعیت توسعه میدان آزادگان گفت: مهم‌ترین اقدامی که با شروع دولت سیزدهم در این حوزه انجام شد این بود که این طرح را از حالت رکود خارج کردیم و به توسعه این میدان شتاب دادیم.

وی ادامه داد: ۲۰ حلقه چاه را به تولید آوردیم و ظرفیت تولید میدان آزادگان جنوبی به ۱۰۰ هزار بشکه افزایش یافت و یکی از مهم‌ترین اقداماتی که دولت سیزدهم در آن برنامه ‌ریزی کرده بود همین مساله بود؛ علاوه بر این به منظور توسعه یکپارچه میادین آزادگان شمالی و جنوبی نیز تکمیل فاز یک آزادگان جنوبی و اجرای فاز دو آزادگان شمالی و جنوبی، تفاهم‌نامه‌ای با شش شرکت اکتشاف و تولید به امضاء رسید که براساس آن در طول هفت سال معادل هفت میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری در این بخش صورت خواهد گرفت و ظرفیت تولید به ۵۷۰ هزار بشکه خواهد رسید.

خجسته‌مهر با بیان این‌که “این نوید را به مردم می‌دهیم که در مورد ساخت و اجرای این پروژه مهم حدود ۲۳ هزار نفر شاغل خواهد شد”، گفت: خوشبختانه شرکت دشت آزادگان الوند نیز در منطقه آزاد الوند به تاسیس و به ثبت رسید و در آینده‌ای نزدیک که بانک مرکزی مجوز سرمایه‌ گذاری برای بانک‌ها را صادر کند وارد فاز مطالعات طرح یکپارچه آزادگان خواهیم شد.

معاون وزیر نفت با بیان این‌که “همکاری‌ها با کشور روسیه عمدتا علاوه بر توسعه میادین نفت و گازی که اکنون در فرآیند انجام مطالعات مهندسی مخزن و مطالعات پایه هستیم، شامل سوآپ فرآورده‌های نفتی نیز شده است و ما محموله‌هایی را در حال دریافت هستیم”، گفت: قراردادها با برخی شرکت‌های روسی جهت اثبات فرآورده سوآپ به صورت همنام و غیرهمنام شکل می‌گیرد و کار سوآپ را چندین محموله از مبدا ترکمنستان نیز انجام داده‌ایم که این مساله اقدام خوبی است.

وی ادامه داد: در بحث گاز و فرآورده قائل به تجارت گاز و انواع فرآورده هستیم و این یک بازرگانی ارزشمند بوده که جمهوری اسلامی به دلیل موقعیت جغرافیایی خود قادر به انجام آن است؛ سرمایه‌ گذاری بزرگ و مهم علاوه بر این‌که اهمیت راهبردی دارد به دلیل سرمایه‌بر بودن نیاز به کار مطالعاتی نیز دارد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: اخیرا با برخی از کشورهای همسایه جهت توسعه مشترک میادین وارد مذاکره شدیم که با یکی از کشورها نیز مطالعات یکی از میادین را آغاز کردیم.

خجسته‌مهر در پاسخ به‌سوالی در خصوص واردات بنزین، اظهار داشت: در خصوص فرآورده‌های نفتی، صرفا سوآپ انجام می‌دهیم.

انتهای پیام/