عرضه اعتباری ۷هزار میلیارد تومانی محصولات پتروشیمی در آبان‌ماه

مدیر توسعه صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: ارزش عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی در آبان‌ماه ۱۴۰۲ به بیش از ۷.۱ هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش رصد انرژی ، عباس غلامی، مدیر توسعه صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی ۳۴ درصد از مجموع کل عرضه در بورس کالا و انرژی را در آبان‌ماه امسال به خود اختصاص داد.

وی افزود: ارزش عرضه محصولات پتروشیمی به‌صورت اعتباری در بازه زمانی یاده شده، ۷.۱ هزار میلیارد تومان بوده است.

مدیر توسعه صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید بر استمرار نهضت احیای واحدهای تولیدی، تصریح کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی با ترغیب شرکت‌های پتروشیمی به عرضه اعتباری محصولات بر این نوع عرضه تأکید دارد.

غلامی تصریح کرد: اغلب شرکت‌ها و هلدینگ‌های پتروشیمی در این راهبرد ملی با هدف تکمیل زنجیره ارزش مشارکت دارند و فعال هستند و در مجموع میزان فروش اعتباری از سوی هلدینگ‌ها به ترتیب هلدینگ خلیج فارس ۴۶ درصد، هلدینگ تاپیکو ۳۶ درصد، هلدینگ باختر ۳۰ درصد و هلدینگ پارسیان ۲۸ درصد بوده و هلدینگ پتروفرهنگ کماکان هیچ‌گونه فروش اعتباری نداشته است.

بر اساس این گزارش، عملکرد عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی در فروردین‌ماه ۳.۲ همت، در اردیبهشت‌ماه ۵.۵ همت و همچنین ۵.۸ همت در خردادماه، ۶ همت در تیرماه، ۷ همت در مردادماه، شهریورماه حدود ۶.۲۰۰ همت و در مهر ماه ۷.۲ همت بوده است.

براساس عارضه‌یابی موانع تولید صنایع تکمیلی از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، موضوع تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش یکی از مهم‌ترین چالش‌های فعالان صنایع تکمیلی پتروشیمی کشور برای خرید مواد اولیه است.

در نتیجه این راهبرد، بیش از ۴۱ هزار میلیارد تومان عرضه اعتباری به صنایع پایین‌دست پتروشیمی از فروردین تا ابتدای آبان‌ماه ۱۴۰۲ انجام شده است.

فروش اعتباری افزون بر احیای واحدهای صنعتی، سبب شتاب‌دهی توسعه محصولات نهایی، ایجاد حداکثر ارزش افزوده و افزایش اشتغال‌زایی در کشور شده است.

انتهای پیام/