هشدار روسیه به گروه ۷ درباره توقف عرضه نفت

معاون نخست وزیر روسیه هشدار داد که مسکو کشورهایی را که از پیشنهاد واشنگتن برای اعمال سقف قیمت نفت روسیه حمایت کنند، تحریم خواهد کرد.

به گزارش رصد انرژی ، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که مسکو کشورهایی را که از پیشنهاد واشنگتن برای اعمال سقف قیمت نفت روسیه حمایت کنند، تحریم خواهد کرد.

وی با اشاره به طرح آمریکا برای محدود کردن قیمت نفت روسیه، به خبرنگاران گفت: به نظر من، این یک حماقت کامل است… ما به آن شرکت‌ها یا کشورهایی که محدودیت ایجاد می‌کنند، نفت و فرآورده‌های نفتی خود را عرضه نمی‌کنیم، چرا که قرار نیست در شرایط غیربازاری کار کنیم.

بر اساس این گزارش، ایجاد سقف قیمت برای نفت روسیه به عنوان ابزاری برای کاهش درآمد مسکو از صادرات این کالا و در عین حال اجتناب از بستن جریان نفت خام این کشور به بازار در نظر گرفته شده است.

این پیشنهاد قرار است روز جمعه در نشست وزرای دارایی کشورهای گروه هفت (G7) مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

به گفته نخست وزیر روسیه، چنین طرحی مکانیسم‌های بازار “صنعت مهمی مانند نفت” را به خطر می‌اندازد و تنها می‌تواند به بی‌ثباتی صنعت و بازار نفت منجر شود.

وی افزود: مصرف کنندگان اروپایی و آمریکایی اولین کسانی هستند که هزینه آن را پرداخت می کنند، در حالی که امروز به دلیل اقدامات بی ثبات کننده‌ای که (دولت هایشان) اتخاذ کرده‌اند، قیمت های بالایی را می پردازند.

نواک همچنین گفت: روسیه در حال حاضر به اندازه‌ای که در حال حاضر توانایی تولید و فروش دارد، نفت پمپاژ می‌کند، اما اگر شرایط بازار جهانی تثبیت شود و تولیدکنندگان روسی بتوانند در یافتن خریداران اطمینان داشته باشند، تولید می تواند افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد که تولیدکنندگان نفت روسیه در حال آماده شدن برای تحریم نفتی اتحادیه اروپا هستند که قرار است در ماه دسامبر اجرایی شود، اما آنها قصد دارند بدون توجه به سطح فعلی تولید خود را حفظ کنند.

انتهای پیام/ راشاتودی