ورود ایران به باشگاه جهانی تولید کاتالیست پالادیوم

پتروشیمی شهید تندگویان با فعالیتی دو ساله و دانش‌بنیان، موفق شد انحصار تولید کاتالیست پالادیوم را شکسته و با داخلی‌سازی آن، ایران را به جمع کشورهای دارای دانی فنی تولید این کاتالیست وارد کند.

به گزارش رصد انرژی ، کاتالیست پیچیده و راهبردی پالادیوم تا پیش از این در انحصار شرکت‌هایی مثل باسف آلمان، کلارینت آلمان، کیمت ایتالیا و یک شرکت ژاپنی بوده و در دوران تحریم این شرکت‌ها حاضر به ارائه آن به ایران نشدند و کار به‌جایی رسید که حتی پاسخ ایمیل‌ها و تماس‌های شرکت‌های ایرانی را نمی‌دانند.

پتروشیمی شهید تندگویان با فعالیتی دو ساله و دانش‌بنیان، موفق شد انحصار تولید کاتالیست پالادیوم را شکسته و با داخلی‌سازی آن، ایران را به جمع کشورهای دارای دانی فنی تولید این کاتالیست وارد کند.

سیدرضا قاسمی شهری، مدیرعامل پتروشیمی شهید تندگویان در این خصوص گفت: برای نخستین‌بار در تاریخ صنعت پتروشیمی ایران، بومی‌سازی و ایرانی‌سازی کاتالیست «پالادیوم» که انحصار آن در اختیار شرکت‌های آمریکایی، اروپایی و ژاپنی انجام شده با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی انجام شد.

وی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی دکتر «علی عسکری» مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس مبنی بر ایرانی‌سازی تجهیزات، کالاهای و کاتالیست‌های استراتژیک، کلیدی و پرمصرف شرکت‌های تابعه، افزود: بر این اساس، با قبول ریسک و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان ایرانی، اولین محموله کاتالیست «پالادیوم» که انحصار آن در اختیار شرکت‌های ژاپنی، اروپایی و آمریکایی بود، ایرانی‌سازی و روانه پتروشیمی شهید تندگویان شده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی شهید تندگویان با بیان اینکه محموله کاتالیست ایرانی‌سازی شده «پالادیوم» توسط یکی از شرکت‌های دانش بنیان داخلی به میزان ۳.۵ تن خشک و معادل ۵.۸ تن مرطوب از اردبیل به مقصد ماهشهر بارگیری شده است، تصریح کرد: کل کاتالیست سفارش‌گذاری شده به این شرکت حدود ۱۴ تن کاتالیست خشک بوده که اولین محموله را تحویل داده است.

وی، افزود: کل مصرف پتروشیمی شهید تندگویان در قالب دو فاز برمبنای کاتالیست خشک ۳۷ تن (معادل ۶۲تن کاتالیست مرطوب) است که ارزش واردات این کاتالیست حدود ۱۵ میلیون دلار برای هر دو فاز پتروشیمی تندگویان برآورد می‌شود.

قاسمی شهری با تاکید بر اینکه در کنار صرفه‌جویی ارزی ۱۵ میلیون دلاری با ایرانی‌سازی کاتالیست پالادیوم، خطر کاهش یا توقف تولید در پتروشیمی شهید تندگویان ناشی ازعدم فروش این کاتالیست توسط شرکت‌های خاجی به صفر رسیده است، خاطر نشان کرد: ایرانی‌سازی کاتالیست منجر به افزایش پایداری تولید در این زنجیره پلی‌اتیلن ترفتالات خواهد شد.

انتهای پیام/