وعده جدید وزیر نفت برای فاز ۱۱ پارس جنوبی

وزیر نفت گفت: با افتتاح پالایشگاه فاز ۱۴، پرونده پالایشگاه‌های گازی در این منطقه بسته شد و با راه‌اندازی فاز ۱۱ ظرف یک تا دو ماه آینده از سوی همکاران من در شرکت ملی نفت ایران، پرونده توسعه پارس جنوبی بسته خواهد شد.

به گزارش رصد انرژی ، جواد اوجی، وزیر نفت اظهار داشت: پالایشگاه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی با ظرفیت دریافت روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز خام به بهره‌برداری رسید که ظرفیت فرآورش آن روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب است و این رقم به ظرفیت پالایشی گاز کشور اضافه می‌شود.

وی افزود: افزون بر این، با راه‌اندازی این پالایشگاه روزانه بیش از ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، سالانه نزدیک به یک تن گاز مایع (ال‌پی‌جی)، یک میلیون تن گاز اتان و روزانه ۴۰۰ تن گوگرد تولید خواهد شد.

وزیر نفت تصریح کرد: پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی، ایرانی‌ترین پالایشگاه در کشور است که بیش از ۷۵ درصد تجهیزات آن از توان سازندگان داخل کشور و از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شده است.

وی ادامه داد: با راه‌اندازی این پروژه، ظرفیت پالایشی کشور ۵۰ میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد که کمک شایانی به بحث تأمین انرژی در داخل کشور خواهد بود.

اوجی حجم سرمایه‌گذاری انجام شده در این پروژه را ۲٫۷ میلیارد دلار اعلام و بیان کرد: بر اساس محاسبات کارشناسی، درآمد یک سال محصولات تولیدی در این پالایشگاه، نزدیک به ۳ میلیارد دلار خواهد بود.

وی افزود: این آخرین پالایشگاه منطقه پارس جنوبی است که با اجرای آن، پرونده پالایشگاه‌های گازی در این منطقه بسته شد و با راه‌اندازی فاز ۱۱ ظرف یک تا دو ماه آینده از سوی همکاران من در شرکت ملی نفت ایران، پرونده توسعه پارس جنوبی بسته خواهد شد.

وزیر نفت با بیان اینکه “چهار طرح دیگر نیز به افتتاح رسید که ارزش مجموع این طرح‌ها ۳٫۵ میلیارد دلار است”، گفت: با تلاش صنعتگران ایرانی، خوشبختانه زمستان سرد امسال را بدون هیچ خللی در بخش پایین‌دست و بالادست سپری کردیم.

انتهای پیام/