چالش اصلی صنعت پتروشیمی بحث خوراک است

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: مسئله اصلی صنعت پتروشیمی بحث خوراک است و باید خودمان را در تمامی مجموعه وزارت نفت و دولت متعهد بدانیم که خوراک پتروشیمی‌ها را به‌بهترین وجه تأمین کنیم.

به گزارش رصد انرژی ، مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حاشیه بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌الخمللی نفت، گاز، پالایش ئ پتروشیمی در نشستی خبری اظهار داشت: مجتمع‌های تولیدی خودشان را محیا کرده اند که بتوانند جهش تولید را در پتروشیمی محقق کنیم.

وی افزود: ۱۹ فروردین‌ماه بود که جلسه‌ای ۵ ساعته پشت درهای بسته داشتیم که برای رسیدن به جهش تولید با مشارکت مردم در سال جاری، همه مجتمع‌های پتروشیمی، دغدغه‌ها و چالش‌های خود را مطرح کردند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: مسئله اصلی صنعت پتروشیمی بحث خوراک است و باید خودمان را در تمامی مجموعه وزارت نفت و دولت متعهد بدانیم که خوراک پتروشیمی‌ها را به‌بهترین وجه تأمین کنیم.

وی ادامه داد: مجتمع‌های گاز پایه پتروشیمی سال گذشته به خاطر ناترازی گاز، با وجود آنکه جز معدود کشورهای تولیدکننده بالای ۵۰۰ میلیون مترمکعب گاز در روز هستیم و سال گذشته رکورد تأمین بیش از ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز در روز را داشتیم، به خاطر تقاضای بی‌رویه در بخش خانگی، شاید محدودیت‌هایی در تأمین گاز پتروشیمی‌ها بودیم.

معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: همه باید تلاشمان بر این باشد که الگوی مصرف را در بخش‌های غیرمولد بهینه کنیم تا گاز بیشتری به بخس‌های مولد اقتصاد کشور تخصیص یابد.

وی افزود: امروز صنعت پتروشیمی تلاش دارد در بخش بالادستی سرمایه گذاری کند که بتواند خوراک پایدار خودش را فراهم کند، همچنین در زمینه ذخیره‌سازی گاز هم واحدهای پتروشیمی ورود کرده‌اند.

شاهمیرزایی با بیان اینکه “ما باید در بخش تکمیل زنجیره خودمان را موظف کنیم”، گفت: تکمیل زنجیره و حرکت به سمت بومی سازی نیازهای پتروشیمی باید در دستور کار هلدینگ‌ها و مجتمع های پتروشیمی باشد.

وی افزود: تکمیل زنجیره یعنی خوراک بالادستی را به محصولات نهایی تبدیل کنیم؛ محصولات نهایی که می‌تواند ما را از واردات کالاهای بسیاری بی‌نیاز کند و همچنین خودش مواد اولیه صنایع دیگر باشد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه “دنبال این هستیم در منطقه پارسیان و لامرد، در زمینه احداث مجتمع های پایین دستی اقدامات موثری صورت بگیرد”، گفت: برنامه ریزی و هماهنگی میان بخش های مختلف شده که طول دوران تعمیرات کوتاه تر شود و تلاش ما این است که مجتمع هایی که در حال تکمیل هستند، زودتر به تولید پایدار برسند.

وی ادامه داد: برنامه ریزی شده ۱۵ طرح ریز و درشت به سبد تولیدی کشور اضافه خواهند شد و مجتمع های تولیدی به حدود ۸۰ واحد برسد و ظرفیت تولید ما تا پایان سال از مرز ۱۰۰ میلیون تن عبور خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خاطرنشان کرد: درزمینه بومی سازی کاتالیست برنامه مهم خود را ادامه می دهیم و در زمینه تولید بار اول، به جد دنبال بومی سازی تجهیزات و نیازهای پتروشیمی هستیم.

وی افزود: در زمینه تامین سرمایه امسال بنا داریم شیوه‌های تأمین سرمایه را با مشارکت بانک‌ها متنوع کنیم و با همکاری هلدینگ ها، شیوه های نوین جذب سرمایه را پیاده سازی کنیم.

انتهای پیام/