کاهش تعداد شهرهای دارای تنش آبی به ۲۷۰ شهر/ ۵ شهر در وضعیت قرمز

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه "تعداد شهرهای دارای تنش آبی که در بهار 300 شهر بود، در ابتدای تیرماه به 270 شهر رسید"، گفت: از این میان تنها 4 یا 5 شهر وضعیت قرمز دارند که این شهرها را نیز با طرح‌های آبرسانی اضطراری درحال تأمین آب هستیم.

به گزارش رصد انرژی ، فیروز قاسم زاده، سخنگوی صنعت آب کشور در نشستی خبری اظهار داشت: خروجی‌های آب از سدها را نسبت به سال گذشته ۲۳ درصد کاهش داده‌ایم تا بتوانیم خودمان را برای تابستان و پاییز آماده کنیم.

وی افزود: درحال حاضر حدود ۵۰ تا ۵۱ درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور پر است؛ در حالی که در زمان فعلی از سال، در شرای طنرمال باید ۷۰ تا ۸۰ درصد ظرفیت مخازن سدها پُر باشد و می‌بینیم که چه فاصله‌ای با شرایط نرمال داریم.

قاسم‌زاده با بیان اینکه “نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶ درصد رشد بارش داشته‌ایم”، گفت: سال آبی گذشته بدترین سال از نظر خشکسالی و کم‌آبی در ۵۰ سال اخیر بوده و میزان بارش‌های سال آبی جاری نسبت به میانگین ۵۰ ساله، ۲۲ درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: در هفته گذشته آب ۹ مشترک پرمصرف تهرانی قطع شد که این مشترکان، پیش از این در قبوض آب با اخطار پرمصرفی مواجه شده بودند اما به چند نوبت اخطار توجهی نکردند و در نهایت آب آنها قطع شد؛ اما در مجموع ۵ درصد از مشترکان تهرانی با اخطار پرمصرفی مواجه شده بودند که اغلب آنها نسبت به اصلاح روند مصرف خود اقدام کردند.

سخنگوی صنعت آب با اشاره به اینکه “هر نوع جریمه برای پرمصرف‌ها و بدمصرف‌ها باید با ظرفیت‌های قانونی صورت بگیرد”، گفت: تعرفه آب برای مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند مشابه تعرفه سال ۹۹ است و هیچ تغییر تعرفه‌ای نداشته‌اند، اما افزایش تعرفه برای مشترکانی که بیش از الگو مصرف می کنند اعمال شده است.

وی در خصوص اصلاح تعرفه‌های آب در سال ۱۴۰۱ گفت: طبق مصوبه‌ای که هیئت وزیران داشته و طبق ظرفیت‌های قانون بودجه امسال، آیین‌نامه‌ای تدوین شده که در حال بررسی است و هنوز مصوب نشده است؛ طبق این آیین‌نامه اجرایی، تعرفه‌های آب اصلاح می‌شود که هر زمان تصویب و ابلاغ شد، جزئیات آن بیان خواهد شد.

قاسم‌زاده از تدوین سندی خبر داد که قرار است در شورای عالی آب به تصویب رسیده و مبنای همکاری بین دستگاهی در زمینه اصلاح روند مصرف آب باشد، گفت: در صورت تصویب این سند، می‌تواند اصلاح روند مصرف آب در بخش کشاورزی را در دستور کار قرار دهیم.

سخنگوی صنعت آب در خصوص تأمین آب کشاورزی اصفهان گفت: متعهد شدیم که ۳۲۰ میلیون مترمکعب آب برای کشاورزی غرب و شرق اصفهان تأمین کنیم که تا امروز ۲۵۰ میلیون مترمکعب را تأمین کرده‌ایم و ۶۰ میلیون مترمکعب دیگر نیز در نوبت تأمین قرار دارد و فقط ۱۰ میلیون مترمکعب از تعهد عقب هستیم.

وی افزود: در قانون بودجه ظرفیتی دیده شده که از محل صادرات محصولات آب‌بر، بخشی از درآمد صرف طرح‌های آبی شود که این مسئله در صورت اجرا می تواند به تأمین مالی طرح‌های آبی کمک کند.

قاسم‌زاده از ادامه تکمیل آبرسانی از خلیج فارس به استان‌های سیستان‌وبلوچستان، کرمان، یزد، خراسان جنوبی،‌خراسان رضوی و اصفهان خبر داد و گفت: تخصیص ۲۸۰ میلیون مترمکعب آب در سال برای استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان‌وبلوچستان نهایی شده و برای استان‌های یزد، کرمان و اصفهان نیز در فاز اول تخصیص ۱۵۰ میلیون مترمکعب نهایی شده و درحال گذراندن مراحل نهایی عملیات اجرایی است و برای این سه استان، تخصیص ۲۰۰ میلیون مترمکعب دیگر نیز از محل آب خلیج فارس در دستور کار قرار گرفته است.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه “تعداد شهرهای دارای تنش آبی که در بهار ۳۰۰ شهر بود، در ابتدای تیرماه به ۲۷۰ شهر رسید”، گفت: از این میان تنها ۴ یا ۵ شهر وضعیت قرمز دارند که این شهرها را نیز با طرح‌های آبرسانی اضطراری درحال تأمین آب هستیم.

وی ادامه داد: هیچ برنامه‌ای برای قطعی برنامه‌ریزی شده آب در هیچ نقطه کشور نداریم اما مشترکان باید صرفه‌جویی در مصرف و مدیریت مصرف را در تمامی بخش‌ها در دستور کار خود قرار دهند تا به پایداری آبرسانی در ایام گرم سال کمک کنند.

قاسم‌زاده از تشکیل سازمان جدیدی با عنوان سازمان توسعه و بهره‌برداری فناوری‌های نوین و آب‌های جوی خبر داد و گفت: بحث بارورسازی ابرها که در سال جاری نیز اقدامات موثری در این زمینه انجام شده، از این پس ذیل نظر این سازمان پیگیری خواهد شد.

وی افزود: در زمینه بارورسازی ابرها، از رادار خاصی جهت پتانسیل‌یابی و تعیین بهترین نقاط بارورسازی استفاده می‌شود که تکنولوژی آن در اختیار چند کشور خاص بوده و این تکنولوژی را در اختیار ایران قرار نمی‌دانند که اخیرا یک شرکت ایرانی موفق به دستیابی به این تکنولوژی شده و قرار است از این پس با دانش کسب شده، در زمینه بارورسازی ابرها اقداماتی انجام شود که اطلاعات بیشتر در آینده‌ای نزدیک اطلاع‌رسانی خواهد شد.

انتهای پیام/