گوگردزدایی از سوخت باید در پالایشگاه‌ها صورت بگیرد

مدیرکل برنامه ‌ریزی تولید شرکت برق حرارتی گفت: براساس بررسی‌های صورت گرفته گوگردزدایی سوخت باید در پالایشگاه‌ها صورت بگیرد چرا که این کار مشکل اساسی آلودگی سوخت مازوت را به طور کامل برطرف خواهد کرد.

به گزارش رصد انرژی ، ساناز جعفرزاده، مدیرکل برنامه ‌ریزی تولید شرکت برق حرارتی در بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با وجود آنکه نیروگاه‌ها را عامل اصلی آلودگی هوا می‌دانند، اما میزان آلایندگی این بخش از سایر بخش‌ها بسیار کمتر است.

وی افزود: پنج شاخص تعیین آلودگی در کشور وجود دارد که اگر یکی از این شاخص‌ها رعایت نشود آلودگی اتفاق می‌افتد؛ براساس مطالعات صورت گرفته در طول ۱۰ سال گذشته شاخص ذرات، عامل آلودگی بوده است، زمانی که این شاخص افزایش یابد میزان آلودگی افزایش پیدا می‌کند.

مدیرکل برنامه ‌ریزی تولید شرکت برق حرارتی تصریح کرد: مازوت انتشار ترکیبات اکسید گوگردی را دارد که اگر شاخص محلول ترکیب اکسید گوگرد بالا رود این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در تمام کلانشهرها آلودگی ذرات بیشتر است و براساس ترازنامه انرژی نیز سهم آلودگی ذرات معلق ۸۰٫۸ درصد مربوط به حوزه حمل و نقل بوده است.

جعفرزاده با بیان اینکه “از زمان تصویب قانون هوای پاک در مورد فیلتراسیون نیروگاه‌ها مطالعه صورت گرفته است”، گفت: براساس این مطالعات با توجه به آب‌بر بودن گوگردزدایی انجام چنین اقدامی به صرفه نیست؛ در همین راستا در دی‌ماه سال ۱۴۰۰ نیز فراخوان عمومی برای ساخت تجهیزاتی که میزان آلودگی را کاهش می‌دهد برگزار شد و پوروپزال‌هایی که به این کمیته داده شد مورد بررسی وزارت نیرو، سازمان محیط زیست، معاونت علمی ریاست جمهوری و پژوهشگاه نفت قرار گرفت و در نهایت مشخص شد که گوگردزدایی از دود تبعات زیست محیطی بیشتری دارد و در نهایت به استناد موارد بررسی شده با توجه به این‌که نیروگاه‌ها تنها ۱۵ درصد مازوت را استفاده می‌کنند قرار بر این شد که گوگردزدایی از مبدا صورت بگیرد و اکنون نیز این مساله سازوکار آن مشخص شده است.

وی افزود: تجربه گوگردزدایی سوخت در وزارت نفت وجود دارد و لازم است این وزارتخانه به این مساله توجه داشته باشد.

مدیرکل برنامه ‌ریزی تولید شرکت برق حرارتی تصریح کرد: براساس بررسی‌های صورت گرفته گوگردزدایی سوخت باید در پالایشگاه‌ها صورت بگیرد چرا که این کار مشکل اساسی آلودگی سوخت مازوت را به طور کامل برطرف خواهد کرد.

وی ادامه داد: سوختی که به عنوان سوخت اول در نیروگاه‌ها نیاز داریم سوخت گاز است، چرا که سوخت مایع میزان خوردگی سرد را در نیروگاه‌ها افزایش می‌دهند؛ به همین دلیل تمایل ما به استفاده از سوخت مایع نیست و تقاضای تخصیص سوخت گاز را از وزارت نفت داریم.

انتهای پیام/