۴ سال تأخیر در تکمیل فاز اول آزادگان جنوبی/ برنامه “خجسته‌مهر” باز هم به تأخیر افتاد

جدیدترین برنامه اعلامی از سوی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت برای زمان تکمیل فاز اول توسعه میدان آزادگان جنوبی پایان نیمه نخست سال 1402 است؛ درحالی که طبق آنچه در وب‌سایت این شرکت آمده باید شاهد تکمیل این فاز در اسفند 98 می‌بودیم و طبق آنچه مدیرعامل شرکت ملی نفت در سال 1400 وعده داده بود، اوایل 1402 زمان تکمیل این فاز بود.

به گزارش رصد انرژی ، میدان آزادگان (شمالی و جنوبی) دهمین میدان نفتی بزرگ جهان و چهارمین میدان بزرگ نفتی ایران پس از میادین اهواز، گچساران و مارون است؛ این میدان بزرگ‌ترین میدان مشترک نفتی کشور بوده که در منطقه دشت آبادان، در حدود ۸۰ کیلومتری غرب و جنوب غرب اهواز و در امتداد مرز ایران و عراق قرار دارد.

اولین چاه اکتشافی این میدان در سال ۱۳۵۵ حفر شده و مجموعه مخازن عظیم این میدان با حفر دومین چاه در سال ۱۳۷۸ کشف شد.

از سال ۲۰۰۴ (۱۳۸۳ شمسی) توسعه فاز اول میدان‌ آزادگان جنوبی با هدف رسیدن به تولید ۳۲۰ هزار بشکه در روز آغاز شد، در این سالها شرکت‌های متعددی از شرکت INPEX ژاپن، پترو ایران، CNPC چین، تهران انرژی و پتروپارس روی این میدان ورود کردند و هم‌اکنون نیز کار توسعه‌ آن توسط پتروپارس در حال پیگیری است.

بعد از گذشت ۱۸ سال هنوز فاز اول توسعه آزادگان جنوبی تکمیل نشده و در جدیدترین اعلام رسمی وضعیت توسعه این میدان مشترک نفتی، ابوذر شریفی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، از تکمیل توسعه فاز یک میدان آزادگان جنوبی تا پایان نیمه نخست سال ۱۴۰۲ خبر داده است.

شریفی در این خصوص گفت: “توسعه فاز یک آزادگان جنوبی تا نیمه نخست سال آینده تکمیل می‌شود تا پروژه‌ای که با توجه به راهبردهای متفاوتی که در مدیریت اتخاذ شده بود و توسعه آن میدان طولانی شد، به‌نتیجه برسد.”

اگر به وب‌سایت شرکت مهندسی و توسعه نفت سری بزنیم، در خصوص زمان‌بندی تکمیل فاز نخست توسعه میدان آزادگان جنوبی، به تاریخ اسفند ۹۸ برمی‌خوریم. در واقع، پس از گذشت ۱۸ سال از زمان آغاز این طرح توسعه‌ای، نسبت به آخرین به‌روزرسانی برنامه توسعه این فاز، ۴ سال تأخیر وجود دارد.

محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز ششم دی ماه سال ۱۴۰۰ در خصوص میدان آزادگان گفته بود: “برای میدان مشترک آزادگان در بخش شمالی در حال مذاکره با شرکت‌های خارجی هستیم تا فاز دوم میدان توسعه یابد؛ آزادگان جنوبی قراردادی به ارزش ۵٫۶ میلیارد دلار دارد و اکنون یکی از شرکت‌های داخلی در حال تکمیل و توسعه آن است و برنامه ما شتاب‌بخشی و تکمیل و توسعه کامل میدان آزدگان است و خوشبختانه اتفاق‌های مطلوبی در این زمینه رخ داده است. تا پایان امسال ۱۷ حلقه چاه از چاه‌هایی که در این میدان تولیدی نبودند، تعمیر و تولیدی می‌شوند. اوایل سال ۱۴۰۲ توسعه کامل میدان انجام می‌شود و در مرحله نخست ۳۲۰ هزار بشکه تولید دارد.”

به عبارتی، اظهارات اخیر مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در خصوص تکمیل توسعه فاز اول میدان آزادگان جنوبی تا پایان نیمه سال ۱۴۰۲، نشان می‌دهد که زمان‌بندی اعلام شده از سوی مدیرعامل شرکت ملی نفت، حدود ۶ ماه به تأخیر افتاده است.

انتهای پیام/