تمدید قرارداد صادرات گاز به عراق در حال نهایی‌سازی است/ابراز تمایل ترکیه برای تمدید قرارداد

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: تمدید قرارداد صادرات گاز به عراق در حال نهایی‌سازی است و ترکیه هم مایل به تمدید قرارداد خرید گاز از ایران است.

به گزارش رصد انرژی ، مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: با توسعه گازرسانی در کشور پس از انقلاب اسلامی، ۹۸٫۶ درصد جمعیت شهری و ۸۶٫۳ درصد جمعیت روستایی زیر پوشش شبکه گازرسانی کشور قرار گرفتند که این عدد به منزله برخورداری ۲۷٫۵ میلیون مشترک از این نعمت الهی است.

وی افزود: از زمان آغاز به‌کار دولت سیزدهم، بیش از ۶۸ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف صنعت گاز (پروژه‌های گازرسانی روستایی و شهری، خطوط انتقال گاز و ایستگاه‌های تقویت فشار، پالایشگاه‌ها و امور پژوهشی) انجام شده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز  تصریح کرد: در دو سال گذشته، ۳۸٫۶ هزار میلیارد تومان در پروژه‌های روستایی و شهری، ۱۹٫۶ هزار میلیارد تومان در مهندسی و توسعه گاز، ۲٫۹ هزار میلیارد تومان در انتقال گاز، ۲٫۴ هزار میلیارد تومان در پروژه‌های پالایشگاهی و ۴٫۷ هزار میلیارد تومان در حوزه پژوهش سرمایه‌گذاری شده است.

چگنی با بیان اینکه امسال نیز در مجموع، ۶۹٫۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است، گفت: از این رقم، ۳۴٫۵ هزار میلیارد تومان در پروژه‌های روستایی و شهری، ۲۳٫۴ هزار میلیارد تومان در پروژه‌های مهندسی و توسعه گاز، ۲٫۴ هزار میلیارد تومان در پروژه‌های انتقال گاز و ۹ هزار میلیارد تومان در بخش پالایشگاهی پیش‌بینی شده است.

وی افزود: برای دولت سیزدهم، توسعه گازرسانی در مناطق و استان‌های محروم به اندازه دیگر استان‌ها حائز اهمیت است و تلاش شده طی این دو سال، بیشتر شهرها و روستاهای این استان‌ها گازدار شوند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: در دو سال گذشته به هفت شهر و ۱۴۵ روستا در استان سیستان و بلوچستان و سه شهر و ۲۴ روستا در استان هرمزگان گازرسانی شده است.

چگنی درباره‌ پروژه‌های اولویت‌دار شرکت ملی گاز ایران گفت: تقویت شبکه گاز شمال شرق کشور از جمله مهم‌ترین پروژه‌های شرکت ملی گاز ایران است که در این چارچوب و با توجه به تأکید وزیر نفت، عملیات اجرایی پروژه خط دوراهی دشتک – زابل به سربیشه به طول ۳۰۰ کیلومتر، احداث خط صالح‌آباد – تربت‌جام به طول ۷۰ کیلومتر و تأسیسات تقویت فشار آرادان که امسال به بهره‌برداری می‌رسد، جای می‌گیرد.

وی اظهار کرد: این پروژه‌ها به‌منظور تقویت رینگ شرقی کشور و افزایش پایداری انتقال گاز در محورهای تایباد و تربت جام است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره پروژه‌های تقویت شبکه گاز در شمال کشور گفت: برای تقویت حوزه شمال کشور و عملیات اجرایی خط تقویتی دوم اردبیل به طول ۵۵ کیلومتر، خط نهم سراسری از اهواز به کوهدشت به طول ۴۰۰ کیلومتر و تأسیسات تقویت فشار اهواز آغاز و  مطالعات فنی- مهندسی امتداد خط نهم سراسری از میاندوآب به تبریز و فاز دوم تبریز تا بازرگان هم انجام شده است.

چگنی طرح هوشمندسازی شبکه توزیع گاز را دیگر پروژه اولویت‌دار شرکت ملی گاز ایران برشمرد و افزود: اجرای این پروژه از تکالیف قانونی است که به‌عهده شرکت ملی گاز قرار دارد.

وی تصریح کرد: پارسال مهندس مشاور پروژه انتخاب شد و به‌زودی با فراخوانی که شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران منتشر خواهد کرد، اجرای طرح به‌صورت پایلوت در ۶ استان کشور انجام شده است و پس از آن، پروژه در سراسر کشور اجرا خواهد شد و امیدواریم بتوانیم ۲۷ میلیون کنتور را هوشمند کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه پروژه هوشمندسازی تجربه موفقی در کشورهای دیگر قلمداد می‌شود، گفت: اجرای این پروژه‌ها ۱۰ سال در کشورهای اروپایی زمان برده و از این رو باید در نظر داشت که این پروژه، کوتاه‌مدت نخواهد بود. اجرای پروژه هوشمندسازی افزون بر اینکه سبب بهبود مدیریت و کنترل مصرف می‌شود، منافع زیادی برای مشترکان و مصرف‌کنندگان هم دارد، از جمله اینکه مشترکان می‌توانند گاز صرفه‌جویی‌شده را در بازار انرژی بفروشند.

چگنی با بیان اینکه امسال شاهد افزایش ۱۶ درصدی صادرات گاز و ۲۲ درصدی گاز مایع (ال‌پی‌جی) بودیم، اظهار کرد: تمدید قرارداد صادرات گاز به عراق در حال نهایی‌سازی است.

وی افزود: ترکیه هم مایل به تمدید قرارداد خرید گاز از ایران است، ضمن اینکه مذاکرات برای صادرات گاز به عمان، احیای قرارداد پاکستان و تجارت گاز با روسیه ادامه دارد و کشورهای اروپایی مذاکراتی برای واردات گاز از ایران از مسیر ترکیه با ما انجام داده‌اند که هنوز به ثمر ننشسته است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: با تسویه بدهی ترکمنستان در سه قسط، حجم سوآپ گاز از این کشور را از روزانه ۴٫۵ به ۸ میلیون مترمکعب رسانده‌ایم.

چگنی تصریح کرد: طبق تازه‌ترین بولتن آماری سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، خالص صادرات گاز ایران در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۱ میلادی به ترتیب حدود ۱۸٫۷۹ و ۱۸٫۴۳ میلیارد مترمکعب بوده و نسبت به سال ۲۰۲۰، بیش از ۶۰ درصد رشد داشته است.

وی تصریح کرد: جهش صادرات گاز در دو سال گذشته در حالی رقم خورد که ایران از سال ۱۴۰۰ به‌صورت جدی وارد ناترازی گاز در فصل زمستان شده، اما نه تنها به تعهدهای صادراتی خود در طول سال عمل کرده، بلکه این مقدار را افزایش داده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز درباره امضای قرارداد تمدید و افزایش صادرات گاز ایران به ارمنستان گفت: صادرات گاز ایران به ارمنستان در چارچوب قرارداد تهاتر انرژی بین دو کشور انجام می‌شود و مذاکرات هیئت‌های کارشناسی دو کشور بر موضوع دوره قرارداد، مقدار صادرات و ضریب تبادل برق و گاز متمرکز بوده است.

چگنی افزود: در این زمینه و بر اساس الحاقیه جدید، حجم گاز صادراتی به ارمنستان افزایش یافته و ضریب تهاتر گاز با برق نیز به نفع شرکت ملی گاز ایران اصلاح شده و مدت قرارداد تا سال ۲۰۳۰ تمدید شده است.

خط لوله صادرات گاز ایران به ارمنستان ظرفیت انتقال سالانه بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به ارمنستان را دارد که طی دوره بهره‌برداری، فقط از حدود یک‌سوم ظرفیت این خط استفاده شده است.

انتهای پیام/