تهران ظرفیت افزایش جمعیت را ندارد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: تهران از لحاظ ظرفیت تأمین آب، به‌هیچ وجه توان بارگذاری جمعیت بیشتر از این را ندارد و باید در این روند بازنگری شود.

به گزارش رصد انرژی ، محسن اردکانی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در نشستی خبری اظهار داشت: ۷۵درصد آب تهران در گذشته از ۵ سد امیرکبیر، لار، ماملو، طالقان و لتیان تأمین می‌شد اما اکنون در فصول سرد سال ۴۵درصد از سدها و ۵۵درصد از منابع زیرزمینی و در فصول گرم سال، ۶۰درصد از سدها و ۴۰ درصد از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود.

وی افزود: وضعیت منابع آبی ۵ سد تأمین کننده آب شرب تهران نسبت به سالهای قبل، وضعیت مطلوبی نیست و با کاهش ذخایر آبی مواجه‌ایم، همچنین میزان بارش‌های تهران نسبت به آمار متوسط بلندمدت ۵۴ ساله، کاهشی ۴۰درصدی از ابتدای سال آبی جاری تاکنون داشته است.

اردکانی با بیان اینکه “هیچ برنامه‌ای برای نوبت‌بندی یا قطع برنامه‌ریزی شده آب تهران در تابستان امسال نداریم”، گفت: مردم نگران تأمین آب نباشند، اما لازم است حداقل ۱۰درصد در مصرف آب خود صرفه‌جویی کنند و ما هم قول می‌دهیم ۹۰ درصد دیگر را تأمین کنیم.

وی ادامه داد: هر شهروند تهرانی در شبانه روز ۲۵۰ لیتر آب مصرف می‌کند که رقم بالایی است، اگر ۱۰درصد مصرف خود را برابر با ۲۵ لیتر در شبانه‌روز کاهش دهد، هیچ کاهشی در تأمین نیاز خود احساس نخواهد کرد، از سوی دیگر با کاهش ۱۰درصدی مصرف آب توسط شهروندان، ۱۲۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب شرب کلانشهر تهران صرفه‌جویی حاصل می‌شود که رقم بسیار قابل توجهی است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران عموم مردم را آگاه در زمینه مدیریت مصرف آب دانست و گفت: با وجود افزایش ۲درصدی تعداد مشترکان آب تهران، در سه‌ماهه نخست سال جاری، ۴درصد از مصرف آب تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش یافته است و این کاهش، نتیجه صرفه‌جویی و توجه مردم به مقوله آب است.

وی افزود: اگر این میزان صرفه‌جویی از ۴درصد به ۱۰درصد افزایش یابد، برای پایداری تأمین آب شرب تهران، بسیار نتیجه مطلوبی خواهد داشت.

اردکانی با بیان اینکه سالانه ۱۶۲ میلیون مترمکعب فرار آب از سد لار داریم”، گفت: اگر منابع طرح علاج بخشی سد لار تأمین شود، تا دو سال آینده می‌توان از فرار این میزان آب جلوگیری کرد و این حجم قابل توجه را به منابع آبی تهران اضافه کرد.

وی ادامه داد: طرح رینگ دور پایتخت یک طرح بسیار خوب برای افزایش گوارایی آب تهران است که حدود ۱۷۰ کیلومتر رینگ پیرامون شهر است که از این مقدار، تاکنون ۱۲۰ کیلومتر اجرا شده و این مقدار از رینگ آبرسانی تهران، در بحران اخیر، نقش موثری در تأمین آب شرب تهران داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران خاطرنشان کرد: به طور متوسط هر ساله ۱۲ کیلومتر از این پروژه مهم اجرا شده اما امسال در برنامه داریم، ۲۵ کیلومتر از این پروژه را اجرایی کنیم.

وی افزود: مجموع حجم ظرفیت مخازن ذخیره‌سازی آب تهران ۲ میلیون و ۸۴۷ هزار مترمکعب است که در برنامه داریم این رقم تا پایان سال ۱۴۰۳ به ۳ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۲۰۰ مترمکعب افزایش یابد.

اردکانی از طرح پدافندغیرعاملی ساخت ۳۷۴ مخزن اضطراری در ۳۷۴ نقطه تهران خبر داد و گفت: تا امروز ۱۰۱ مخزن ساخته شده و در برنامه داریم از این تعداد، ۱۱۰ مخزن امسال ساخته شود که نقش این مخازن در زمان بروز بحران‌هایی همچون زلزله و یا شرایط قطعی آب، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

وی ادامه داد: استان تهران در سال ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ پنجمین استان خشک کشور است و ناگزیر به اجرای مصوباتی در زمینه مدیریت مصرف آب هستیم و در این زمینه، کلیه دستگاه‌های اجرای مکلف به کاهش ۲۵درصدی مصرف آب خود نسبت به سال گذشته شده‌اند که با پایش صورت گرفته، از مجموع ۲۵ وزارتخاته، ادارات زیرمجموعه ۵ وزارتخانه این مصوبه را رعایت نکرده‌اند و پرمصرف هستند که به این ادارات اخطارهای لازم داده شده و در صورت ادامه روند پرمصرفی، آب آنها برای چند ساعت قطع خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه “الگوی مصرف آب برای هر خانوار تهرانی ۱۴ مترمکعب در ماه است”، گفت: در ۳ ماهه نخست امسال، ۲۷درصد از تعداد مشترکان بدمصرف که بیش از دوبرابر الگو مصرف آب دارند، کاسته شده و ۱۱ درصد به تعداد مشترکان خوش مصرف که تا الگوی مصرف، آب مصرف می‌کنند افزوده شده است.

اردکانی در خصوص اتفاقی که در نیمه دوم خردادماه موجب قطعی آب و افت فشار در مناطقی از تهران شده بود، گفت: در شامگاه ۱۸ خرداد، با بارش نقطه‌ای ۴۲ میلیمتر در ۲۰ دقیقه در محل سد کرج مواجه شدیم که موجب شد بیش از یک میلیون تن از توده‌های سنگ وارد مسیر جریان آب خروجی از سد کرج شود و ۲۵درص آب تهران که از این سد تأمین می شد، از مدار خارج شد.

وی افزود: این اتفاق در ۶۲ سال بهره‌برداری از سد کرج، یک اتفاق نادر و بی‌سابقه بود و سختی کار به‌اندازه‌ای بود که از ۵ جهت، مسیر مسدود شده غیرقابل دسترس بود اما با فعالیت شبانه روزی و پیوسته کارکنان صنعت آب، در ۷ روز این بحران بزرگ مدیریت شد و بیشترین سختی مدیریت شرایط، مدیریت شبکه آب تهران بود، در شرایطی که با خروج ۸ مترمکعب در ثانیه آب انتقالی از کرج، ۵ مترمکعب آب در ثانیه را از سامانه‌های شرقی جایگزین کردیم اما به مدت ۶ روز، ۳۰۰۰ لیتر در ثانیه کمبود آب در شبکه داشتیم که با مدیریت دقیق شبکه آب تهران، بحرانی که می‌توانست تأثیر ۲۵درصدی در تأمین آب تهران داشته باشد، تأثیر ۴درصدی داشت.

اردکانی تصریح کرد: درحال حاضر در هیچ نقطه تهران قطعی آب یا افت فشار نداریم و تأمین آب تهران در شرایط طبیعی است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران خاطرنشان کرد: تهران از لحاظ ظرفیت تأمین آب، به‌هیچ وجه توان بارگذاری جمعیت بیشتر از این را ندارد و باید در این روند بازنگری شود.

وی افزود: سالی ۲ تا ۲٫۵ درصد به تعداد مشترکان آب تهران اضافه می‌شود، یعنی هر ۱۰ سال ۲۰درصد به جمعیت تهران افزوده می‌شود،درحالی که منابع جدیدی برای تأمین آب در تهران نداریم.

انتهای پیام/