جزئیات تعرفه‌های جدید گاز و پاداش و جرایم قبوض اعلام شد

بر اساس مصوبه جدید دولت و آیین‌نامه اجرایی مربوطه، تعرفه گاز برای 64 درصد مشترکان که در سه پله اول مصرفی قرار دارند هیچ افزایشی نیافته، اما برای پله‌های مصرفی چهارم و بالاتر، این تعرفه افزایش یافته است.

به گزارش رصد انرژی ، بر اساس آیین‌نامه اجرایی مصوب هیئت دولت، تعرفه‌گذاری جدید گاز در فصل سرد سال اعلام شد به طوری‌که قیمت گاز در سه پلکان اول یعنی مصارف متعارف هیچ‌گونه تغییری نخواهد کرد، نرخ تعرفه گاز در پلکان چهارم تا ششم ۳۰ درصد افزایش، قیمت تعرفه گاز در پله هفتم تا دهم ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت و قیمت گاز در پله یازدهم و دوازدهم هم به ترتیب ۵۰۰۰ و ۶۰۰۰ تومان خواهد شد.

اعمال افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از ۱۶ آذر

مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در این خصوص گفت: تعرفه مشترکین با مصرف متعارف که در سه پله اول قرار دارند نسبت به سال گذشته افزایشی نداشته است و صورتحساب آن‌ها مشابه سنوات گذشته است. تنها تعرفه مشترکین پرمصرف بخش خانگی، یعنی از پلکان چهار به بعد افزایش یافته است. این تغییر تعرفه از ۱۶ آذرماه در صورتحساب‌های مشترکین اعمال می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: بر همین اساس، گازب‌های مشترکینی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند و مصرف آن‌ها در حد متعارف است (سقف مصرف مجاز پله سه در هر اقلیم)، رایگان خواهد بود، ولی در عین حال، مشترکین عادی و حتی مشترکین کمیته امداد و سازمان بهزیستی اگر از این سقف مصرف، عبور کنند، حجم مازاد مصرف آن‌ها مشمول پرداخت تعرفه‌های پلکانی خواهد شد.

چگینی با اشاره به این‌که اکنون ۶۵ درصد حجم گاز مصرفی بخش خانگی در دوره سرد سال توسط مشترکین پرمصرف (پلکان ۴ تا ۱۲) مصرف می‌شود، تاکید نمود: بیشترین میزان یارانه پنهان انرژی را مشترکین پرمصرف دریافت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که بیش از ۶۴ درصد از مشترکین که در پلکان اول تا سوم قرار دارند، تنها ۳۵ درصد حجم گاز مصرفی بخش خانگی در دوره سرد را مصرف می‌کنند که تعرفه آن‌ها افزایشی نداشته است. همچنین در راستای ایجاد عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه یارانه انرژی، با مصوبه هیأت محترم وزیران، برای مشترکان پرمصرف و بسیار پرمصرف گاز نیز، جریمه‌هایی در نظر گرفته شده که از ۱۶ آذرماه، قابلیت اجرا دارد.

جزئیات جرایم مشترکان بدمصرف گاز اعلام شد

مسلم رحمانی، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز در خصوص جزئیات پاداش‌ها و جرایمی که برای افراد خوش مصرف و پرمصرف در نظر گرفته شده، اظهار داشت: برای مشترکان پرمصرف، علاوه بر افزایش پلکانی تعرفه‌ها، در آیین‌نامه دولت، جریمه دیگری نیز لحاظ شده است.

وی افزود: میزان افزایش تعرفه از پله‌های چهارم به بعد که مشترکان پرمصرف هستند، به این صورت است که پلکان ۴، ۵ و ۶، افزایش ۳۰ درصدی نسبت به تعرفه سال قبل، پلکان ۷، ۸، ۹ و ۱۰ افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سال گذشته و پلکان ۱۱ و ۱۲ که بسیار پرمصرف هستند، به ترتیب، به ازاء هر مترمکعب ۵ و ۶ هزار تومان محاسبه خواهد شد.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز تصریح کرد: طبق آیین نامه اجرایی دولت، در مشترکان پرمصرف، اگر مشترکی از پلکان مصرفی ششم به بالا، نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۸۰ درصد بیشتر مصرف گاز داشته باشد، در واقع مصرف آن مشترک نسبت به زمان مشابه سال قبل خود مشترک، رشدی ۸۰ درصدی داشته باشد، قیمت گازبهای این مشترک، دو پلکان بالاتر حساب خواهد شد؛ این جریمه‌ای است که برای مصارف غیرنرمال درنظر گرفته شده و برای مشترکین در پلکان‌های ششم تا دهم لحاظ می‌شود.

تثبیت ۷ ساله تعرفه گاز برای مشترکان خوش مصرف

وی ادامه داد: برای مشترکانی که مصارف خود را کاهش دهند، به این صورت پاداش در نظر گرفته شده که اگر مشترکی در دوره فصل سرد، به میزان ۷۰ درصد سقف متعارف تعیین شده که سقف مصرفی پلکان سوم است، مصرف گاز داشته باشد، گازبهای مشترک در آن دوره مصرفی، رایگان خواهد شد.

رحمانی در تشریح دومین پاداش درنظر گرفته شده برای مشترکان خوش مصرف گاز گفت: اگر مشترکی در سه پلکان اول مصرف قرار گیرد و نسبت به دوره مشابه سال قبل، کاهش مصرف داشته باشد، به ازای هر یک واحد درصد کاهش، سه واحد درصد پاداش دریافت خواهد کرد.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز خاطرنشان کرد: نکته مهم اینجاست که افزایش تعرفه‌ها برای پلکان‌های مصرفی چهارم به بعد لحاظ شده، در واقع مشترکانی که به صورت متعارف مصرف گاز داشته باشند، مشمول هیچ افزایش تعرفه‌ای نشده اند.

وی افزود: ۶۴ درصد از مشترکان در سه پله اول مصرف گاز قرار دارند، تعرفه گاز برای این دسته از مشترکان ثابت بوده و آخرین باری که تعرفه گاز مشترکانی که در سه پله اول مصرفی قرار دارند تغییر کرده، مربوط به سال ۹۴ است؛ در واقع از سال ۹۴ تا امروز، تعرفه گاز مصرفی مشترکانی که تا سقف الگو مصرف می‌کنند، تغییری نداشته است.

انتهای پیام/