وزیر نفت: امیدوارم صادرات گاز به پاکستان در دولت سیزدهم آغاز شود

وزیر نفت پس از دیدار و مذاکره با همتای پاکستانی خود، ابراز امیدواری کرده که صادرات گاز به پاکستان در دولت سیزدهم آغاز شود، این درحالی است که هنوز خط لوله گاز از مرز پاکستان تا نقاط هدف در این کشور احداث نشده است.

به گزارش رصد انرژی ، جواد اوجی، وزیر نفت پس از دیدار با همتای پاکستانی خود اظهار داشت: مسئولان پاکستان بسیار امیدوار بودند این خط لوله اجرایی شود و عملیات تزریق گاز آغاز شود.

وی افزود: پاکستانی‌ها در حال تنظیم قرارداد با شرکت‌های مختلف هستند تا ان‌شاالله در همین دولت شاهد تزریق گاز به سمت پاکستان براساس آن قرارداد بین‌المللی که بین ایران و پاکستان منعقد شده بود، باشیم.

به‌نظر می‌رسد در ۱۵ سالی که از امضای قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان گذشته که با کارشکنی مستقیم امریکا این قرارداد اجرایی نشده، هیچ‌گاه مثل امروز، مقامات پاکستان نسبت به رفع موانع اجرایی شدن این قرارداد، مصمم نبوده‌اند.

دوماه پیش بود که وزارت نفت و منابع طبیعی پاکستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که کمیته انرژی کابینه پاکستان با آغاز کار برای احداث خط لوله از مرز مشترک پاکستان تا بندر گوادر موافقت کرده است.

در این بیانه آمده بود: “با توجه به کمیته نظارتی که در سپتامبر سال گذشته از سوی نخست‌وزیر پاکستان برای بررسی توصیه وزرای مربوط درباره خط لوله گاز ایران و پاکستان تشکیل شده بود، کمیته انرژی کابینه توصیه‌های دریافت از سوی کمیته نظارتی را تایید و به موجب آن در مرحله نخست، کار بر روی احداث ۸۰ کیلومتر خط لوله گاز از مرز پاکستان تا بندر گوادر آغاز خواهد شد.”

حال در خلال سفر رئیس جمهوری ایران به پاکستان، جواد اوجی، وزیر نفت ایران با همتای پاکستانی خود نشست مشترکی برگزار کرد که طبق اعلام وزارت نفت، دو طرف در این دیدار بر تحکیم روابط دو کشور به‌ویژه در بخش انرژی و نفت و گاز تأکید کردند و توسعه همکاری‌های دوجانبه در حوزه انرژی و صدور خدمات فنی و مهندسی از مهم‌ترین محورهای مذاکرات وزیران نفت ایران و پاکستان بود.

اگرچه وزیر نفت ابراز امیدواری کرده که صادرات گاز به پاکستان در دولت سیزدهم آغاز شود، اما باید در نظر داشت که هنوز خط لوله گاز در خاک پاکستان اجرایی نشده و اگر در ماه جاری پاکستان با انتخاب پیمانکاری مشخص، شروع بع احداث خط لوله از مرز ایران به نقاط هدف در خاک این کشور کند، شاید در روزهای پایانی دولت فعلی، امکان تزریق گاز با هدف صادرات به پاکستان فراهم شود.

انتهای پیام/